From the Death Valley to Black Mountain, it rises 1032 feet because Death Valley is 1032 ft lower than Black Mountain in elevation.
It is defined as the operation in which we do the addition of numbers, subtraction, multiplication, and division. It has a basic four operators that is +, -, ×, and ÷.
It is given that:
Death Valley CA is 282 feet below sea level.
Black Mountain, KY is 750 feet above sea level.
Death Valley (282ft) + 282ft = sea level (0).
0 + 750ft = Black Mountain (750ft).
282ft + 750ft = 1032ft.
From Death Valley to Black Mountain, it rises 1032 feet. Death Valley is 1032 ft lower than Black Mountain in elevation.
Thus, from the Death Valley to Black Mountain, it rises 1032 feet because Death Valley is 1032 ft lower than Black Mountain in elevation.
Learn more about the arithmetic operation here:
#SPJ2
Answer:
Robin spends 12.5% of the day playing and 25% of the day doing things other than sleeping, playing, or going to school.
Step-by-step explanation:
In a day, Robin spends his time :
At school = 6 hours
Sleeps = 9 hours
Plays = 3 hours
Total time spent = 6 + 9 + 3 = 18 hours
Time left = 24 - 18 = 6 hours
doing other things = 6 hours
Now we have to calculate what % of the day he is playing and doing other things.
He spends 3 hours in playing = 3 hours of 24 hours
= 3 ÷ 24 × 100 = 12.5%
He spends 6 hours in doing other things = 6 hours of 24 hours
= 6 ÷ 24 × 100 = 25%
Robin spends 12.5% of the day playing and 25% of the day doing things other than sleeping, playing, or going to school.
Step-by-step explanation:
-12.6x - 4.9x = -154
-17.5x = -154
17.5x = 154
x = 154/17.5
x =8.8
#CMIIW
The balance of Albert is $2159.07; the balance of Marie is $2244.99, the balance of Hans is $2188.35, and the balance of Max is $2147.40. Marie is $10,000 richer at the end of the competition.
Compound interest is defined as interest paid on the original principal and the interest earned on the interest of the principal.
To determine the balance of Albert’s $2000 after 10 years :
If the amount of $1000 at 1.2 % compounded monthly,
A = P(1 +r/n)ⁿ n = 10 years
here P = $1000 and r = 1.2
A = 1000(1 + 0.001)¹²⁰
A = $1127.43
If Albert $500 losing 2%
So 0.98 × 500 = $490
If $500 compounded continuously at 0.8%
So A = P
A = 500
A = 541.6
So the balance of Albert’s $2000 after 10 years :
Total balance = 1127.43 + 490.00+ 541.64 = $2159.07
To determine the balance of Marie’s $2000 after 10 years:
If 1500 at 1.4 % compounded quarterly,
A = 1500(1 + 0.0035)⁴⁰ = $1724.99
If $500 Marie’s gaining 4 %
So 1.04 × 500 = $520.00
So the balance of Marie’s $2000 after 10 years
Total balance = 1724.99 + 520.00 = $2244.99
To determine the balance of Hans’ $2000 after 10 years:
If $2000 compounded continuously at 0.9%
So A = 2000
A = $2188.3
To determine the balance of Max’s $2000 after 10 years :
If $1000 decreasing exponentially at 0.5 % annually
So A = 1000(1 - 0.005)¹⁰= $951.11
If $1000 at 1.8 % compounded bi-annually
So A = 1000(1 + 0.009)²⁰ = $1196.29
So the balance of Max’s $2000 after 10 years
Total balance = 951.11 + 1196.29 = $2147.40
Therefore, Marie is $10,000 richer at the end of the competition.
Learn more about Compound interest here :
#SPJ2
Answer:
Step-by-step explanation:
Albert:
$1000 earned 1.2% annual interest compounded monthly
= 1000 (1+.001)120
(periodic interest = .012/12 ,n is periods = 10yr x 12 mos)
$500 lost 2% over the course of the 10 years
= 500 (.98)
$500 grew compounded continuously at rate of 0.8% annually
= 500 e^008(10) 10 years interest .008 (in decimal form)
Add these three to see how Albert did with his investments
Answer:
The Eiffel Tower in France is 575 feet taller than pyramid of khagra.
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Height of pyramid of khagra = 488 feet
Height of Eiffel Tower in France = 1,063 feet
Difference in height =
= Height of Eiffel Tower in France - Height of pyramid of khagra
Thus, the Eiffel Tower in France is 575 feet taller than pyramid of khagra.
Subtraction Property of Equality
Multiplication Property of Equality
Division Property of Equality