Sonja bought a new van for her business. The cost of the van was $35,000, and she had to pay 6% sales tax. What was the total cost of the new van, including tax? Can someone explain how to get the answer

Answers

Answer 1
Answer: All we do is this:
We take the amount of money and multiply it by the tax applied:
$35000 × 0.06     (6%=(6)/(100) = 0.06)
=2,100 is the value we get
We add this value to the original price:
$35,000+2,100= $37,100
$37,100
Answer 2
Answer:

Answer:

37,100

Step-by-step explanation:

multiply the price by the tax and then add that to the original price.


Related Questions

a large pizza has eight equal slices and costs "x" dollars. write an algebraic expression for the cost (in dollars) of each slice of pizza. a) 8 x b) x + 8 c) x 8 d) 8 x
What is 32-6x+7x=-15+38
The perimeter of a square is 4 times as great as the length of any of its sides. Determine if the perimeter of a square is proportional to its side length
How do you write 7.8 x 10squared in standard form
jim paddle from one shore of a lake three miles wide at 4 mph, and john paddles from the opposite shore at 5 mph. how long will they travel before they meet?

Хоо
о 100
120
140
What would the answer for X be ??

Answers

Answer:

  140°

Step-by-step explanation:

The external angle is half the difference between the intercepted arcs. One arc is shown as 30°. The other will be the difference between 180° and (30°+x). Then we have ...

  (30 -(180 -(30+x)))/2 = 10

  x -120 = 20 . . . . . . . multiply by 2 and simplify

  x = 140 . . . . . . . . . . . add 120

The measure of arc X is 140°.

There are 20 students in your class 3/5 of them pack a lunch which meant that will help you find the number of students in your class who pack a lunch

Answers

so 3/5 of 20 is what
'of' means multiply

3/5 of 20 means
3/5 times 20/1=(3*20)/(5*1)=60/5=12/1=12

12 pack a lunch

The graph shows the amount of money paid when purchasing bags of candy at the zoo:A graph is shown. The x-axis is labeled from 0 to 9. The y-axis is labeled from 0 to 10. Four points are shown on the graph on ordered pairs 0, 0 and 1, 2 and 2, 4 and 3, 6. These points are joined by a line. The label on the x-axis is Bags of candy. The title on the y-axis is Total cost in dollars.

What is the cost of one bag of candy?

$2
$4
$0
$6

Answers

Answer:

$2 because the x axis is bags of candy 1 and the y axis is the cost 2 therefore 1 bag of candy cost $2 and 2 bags of candy cost $4

Answer:

A ($2)

Step-by-step explanation: i got 100% on test

Need help on this becOuse I don't understand

Answers

Six pounds of rice is $18 homie

6 is X and 18 is Y 
This represents (6,18)
Under the 6 it says Pounds of rice bought. That means someone bought 6 pounds of rice.
Next to the 18 which is on the Y scale it says Cost for buying 6 pounds of rice. Which means the 6 Pounds of rice costs $18. 


What ages, in years, does the interval of 80-89 months represent

Answers

Well, there are 12 months in a year, so divide 80 and 89 by 12, which gives you 6 years and a remainder of 8 months, and 7 years with a remainder of 5 months.  So your answer is 6 years 8 months- 7 years 5 months.

What is the quotient of 43,482 ÷ 12? with remainder.

Answers

the answer is 3623 with a remainder of 6

Answer:

 

3,623 R6

Step-by-step explanation: