1 to 3
9 to 30
6:13
12:48
2) Find an equivalent ratio 8:6.
4 to 3
2:1
16 to 9
10:8
1: 9 to 30.
2: 4 to 3.
y=4x – 6
Select all statements about Xin's graph that are true.
The graph is a curved line.
The line passes through the origin.
The line passes through the point (0,6)
The slope of the line is 4
The y-intercept of the line is
–6
The solutions are
What is an Equation of a line?
The equation of a line is expressed as y = mx + b where m is the slope and b is the y-intercept
And y - y₁ = m ( x - x₁ )
y = y coordinate of second point
y₁ = y coordinate of point one
m = slope
x = x coordinate of second point
x₁ = x coordinate of point one
Given data ,
Let the equation be y = 4x - 6
Now , the equation is of the form y = mx + b where m is the slope and b is the y-intercept
Therefore , the slope of the equation is m = 4
And the y intercept is -6
Hence , The slope of the line and the y-intercept of the line is –6
To learn more about equation of line click :
#SPJ2
y=mx+c where m is slope n c is y-intercept
y=4x-6
so the ans are:\
The slope of the line is 4
The y-intercept of the line is –6
You can use system of linear equations to find the solution.
The cost to customer to buy 5 tulips and 6 roses will be $17.75
Cost of buying 5 tulips and 6 roses.
By given data, we have:
7 tulip + 9 roses costs $25.90
or
And
4 tulips + 8 roses costs $19.8
or
Thus, we have two equations.
From equation first, we have:
Substituting this value in second equation, we get:
Thus, we have:
Thus, the price of a tulip = x = $1.45
and the price of a rose = y = $1.75
Now, calculating price of 5 tulips and 6 roses:
Thus, the cost to a customer who buys 5 tulips and 6 roses would be $17.75
Learn more about system of linearequations here:
It will cost a customer $17.75 to buy 5 tulips and 6 roses.
Step-by-step explanation:
Let,
Cost of one tulip = x
Cost of one rose = y
According to given statement;
7x+9y=25.90 Eqn 1
4x+8y=19.80 Eqn 2
Multiplying Eqn 1 by 4
Multiplying Eqn 2 by 7
Subtracting Eqn 3 from Eqn 4
Dividing both sides by 20
Putting y=1.75 in Eqn 1
Dividing both sides by 7
Cost of 5 tulips and 6 roses = 5x+6y = 5(1.45)+6(1.75) = 7.25+10.50 = $17.75
It will cost a customer $17.75 to buy 5 tulips and 6 roses.
Keywords: linear equation, elimination method
Learn more about elimination method at:
#LearnwithBrainly