You buy 12 pencils for $15.36 find the unit price in dollars per pencil

Answers

Answer 1
Answer: [tex] \frac{15.36}{12} = $1.28
Answer 2
Answer: $15.36 is the cost for 12 pencils.

Unit price in $/pencil =  $15.36 / 12 pencils =  $1.28 / pencil    

Related Questions

What is 7/9 as a percent? Rounded to the nearest tenth percent.
In another problem in my homework, it says look at problem 4, problem 4 has to do with the question about seans team when it had the numbers 0.37 and 0.31. I need to know will three soccer balls weigh more than 1 kilogram
Translate into an expression:Two more than a number x squared.
Just 2 slope questions of math!!! please help <3 i would genuinely appreciate it
I don’t understand this!!

How many degrees is a circle

Answers

Answer:

360

Step-by-step explanation:

A full line is 180 degrees, so multiplied by two would be 360.

Hope this helps!

Answer:

360 degrees

Step-by-step explanation:

125 feets in 5 minutes

Answers

Therefore the speed is
125 feet / 5 minutes
25 feet/min

Write a word problem can someone plz help me

Answers

12 people are watching the otters at the zoo. 7 people are watching the giraffes. How many more people are watching the otters. 

Carla made a scale drawing of a classroom. The length of the classroom in the drawing is 5in. The actual length is 40ft. What scale did Carla use for her drawing?

Answers

Answer:

1/96

Step-by-step explanation:

scale is

a model cannot be as same size as that of actual object ,

hence objects are scales down to some value so that its model can be comfortably made.

scale is generally ratio of length  of drawing and actual length of object

scale = length  of drawing / actual length of object.

Given

length of classroom drawing = 5in

actual length of classroom = 40 ft

as unit of drawing and actual classroom is different lets make unit of class smilar to that of drawing that is in inches

we know

1 feet = 12 inches

thus 40 feet = 12*40 inches = 480 inches

thus,

actual length of classroom in inches = 480 inches

scale used by Carla = length  of drawing / actual length of classroom

                                = 5 inches/480 inches = 1/96 (answer)

A rational number can be written as a fraction with any number in the numerator and the denominator. Is this true or false? Why or Why not?

Answers

It's close to being true, but it needs a couple of clarifications.

The fraction needs whole numbers in the numerator and
denominator, and the denominator can't be zero.

Is 1/2x=21 42 i need to be sure

Answers

1/2x=21
That means if you take half of the x value, it would be 21. All you have to do in this situation is to double 21. So yes, it is 42.

well if you equation is 1/2x=21 then you answer would be x=21

because if you make 1/2 a decimal it is 0.5 and you want to have x alone so you would divide 1/2 by 0.5 and then you would have 1x=21 which is x=21