A bottle of soap cost $3.45 for 64 ounces. So, the cost per ounce is $0.056
The unitary method is used for solving a problem by finding the value of a single unit and then finding the other value by multiplying the single unit.
It is given
A bottle of soap cost 64 ounces = $3.45
A bottle of soap costs per ounce = $3.45 / 64
= $0.056
Thus, A bottle of soap cost $3.45 for 64 ounces. So, the cost per ounce is $0.056.
Learn more about the unitary method;
Answer:
48%
Step-by-step explanation:
Answer:
Dory: 3x+3y=11.25
Nemo: 4x+2y=10.00
Step-by-step explanation:
Have a good day :)
Have the first number be x and the other number be y.
Write the first equation: The sum is 38:
x+y=38
Then the second equation: x is 5 more than than 2y:
x=2y+5
Take the first equation and make it y=38-x
Then substitute it in for the 2nd equation to find x:
x=2(38-x)+5
x=76-2x+5
3x=81
x=27
Then substitute that into the 1st equation to find y:
(27)+y=38
y=11
The first number (x) is greater than the second number (y) because 27 is greater than 11
(Sin
It takes 6 hoursto complete the work for both Lisa and Tom working together.
Step-by-step explanation:
step 1 :
Let us assume that,
Total work = 130 units (take a number that can be divisible by both 10 and 13)
step 2 :
Lisa completes the work in 10 hours.
Lisa's work per hour=total work / time taken to complete the work
= 130 / 10 = 13 units per hour
step 3 :
Tom completes the work in 13 hours.
Tom's work per hour =total work / time taken to complete the work
= 130 / 13 = 10 units per hour
step 4 :
Both Lisa and Tom can work per hour = 13 units + 10 units
= 23 units per hour
step 5 :
Working together can complete the total work in = total work / time taken to complete the work together
= 130 units / 23 units per hour = 5.65 (which is approximately 6 hours).
∴ Time taken by working together = 6 hours.