WHAT IS THIS SOLUTION OF THE EQUATION? x + 8.63=11.001

Answers

Answer 1
Answer: subtract 8.63 from both sides since subtraction is the opposite of addition.

x= 11.001 - 8.63.
x= 2.371
Answer 2
Answer: you subtract 8.63 from 11.001 and that equals 2.371. so that is your answer.

Related Questions

Plz help, I need answers to these questions ASAP, would appreciate a short step-by-step explanation with each! WILL MARK BRAINLIEST!!!You’ve been given $500.00 for your fencing. So first we are going to make as big of a rectangular field as we can with the money that we have for the fencing to surround it. The cost of premium fencing (only the best for your farm, of course) is $11.41 per metre. So with that, and the following equations:A=l*wP=2l+2wWhere A is the area, P is the perimeter, l is the length, and w is the width of a rectangle, we can find the maximum area that we can have for this field.Perimeter of fence:Area of farm:Let’s say we have access to planting 2 different crops, Watermelons and Grapes. We can find the revenue of a crop by the equation:R = (p0 + px)(n0 - nx)Where R is the revenue, p0 is the starting price, n0 is the amount sold at the starting price, p is the price increase, n is the decrease in the amount sold per price increase, and x is the number of price increases.Crop A: Watermelons have a starting price of $12.00 per m2 of area sold. At this price, you can sell 45 m2 worth. For every $2.00 increase, you will sell 1 m2 less. So the first task is to figure out how to put these values into the equation above and turn it into a quadratic function. Then you will need to find the value of x to make the revenue as large as possible. Once you know x, the number of price increases, you can then find what you should price your Watermelons per m2.Equation: R =Number of price increases: x =Price of Watermelon per m^2 =Okay, now we can do the same thing with the grapes, just to give you that extra practice with quadratic functions. The starting price of grapes per m² is $8.00, at which you can sell 60 m² worth. For every $3.00 increase in price, you sell 3 m² less. So use the same method you just used to find the price of grapes per m² of area to maximize revenue.Equation: R =Number of price increases: x =Price of grape per m^2 =Okay, so now, all in all, we have built our farm and found what to price each of our crops at. Now let’s find what amount of each crop to grow and find our profits. Getting right into it, we have the following cost equations:CW = $20.00 * W + $50.00CG = $10.00 * G + $40.00Where CW is the total cost of planting and growing Watermelons, CG is the total cost of planting and growing Grapes, W is the area of Watermelons planted, and G is the area of Grapes planted. Now that we know our cost, we can finally find our profits. Profit is equal to the price per unit area, multiplied by the area sold, subtracted by the total cost planting and growing them, or, Profit = Price * Area - Cost. But at this point, we still don’t know the area of each crop in our field. But we do know a couple of things to figure it out. We know the total area of our farm, found in the first part. Which we can say is, Area = G + W And we were also only given $1590 to plant the crops. So, $1590.00= CW+CG I’ll help you simplify this a bit:$1590.00=$20.00*W+$50.00+$10.00*G+$40.00 $1590.00=$20.00*W+$10.00*G+$90.00So now we have enough information to solve for the areas of Watermelons and Grapes in your field. Here’s some room to do that. Hint: Use either substitution or graph the two equations to find an intersection.Area of watermelon to plant:Area of grapes to pant:Profit of the crops:
15 is 30% of what number?
The value of y varies directly with x2, and y = 64 when x = 4.What is the value of y when x = 6?
Want 100 Points??? Then plz help me on my HW. A grocery store advertises cherries on sale for $2 per pound. At a different store, Millie paid $11 for 2 3_4pounds of cherries. How much more did Millie pay per pound for cherries than if she had bought them on sale? Explain
8 out of 21 instruments in the band are woodwind. if there are 63 instruments in the band, how many more are not woodwinds than woodwinds?

What is the correct solution to this problem?A number divided by 5 is 3 more than –6.

What is the number?

A.
–45

B.
–30

C.
–15

D.
–5

Answers

x-\ number\n\n(x)/(5)=-6+3\n\n(x)/(5)=-3\ \ \ | multiply\ by\ 5\n\nx=-15\n\nNumber\ is\ -15

What is the answer of 3-3+6+2​

Answers

3-3+6+2

=3-3+8

=3+5

=8

#$#THANKYOU#$#

How do you write 100 as a power of ten

Answers

The answer is to that is 10² because 10small one equals 10 and 10³ equals 1000 and you going on my multiplying it by 1ofoe example 100*10 equals 1000.


Need help with this please quick

Answers

okay so $55.00-$1.10=$54.10
About 85. 1.10 × 31 = 34.1. 55 + 34.1 = 89.1 ≈ 89 ≈ 85

34 - (6.78+2.54)= how do you solve this

Answers

First add the numbers inside the parenthesis.
You are left with 34-9.32
Then subtract 9.32 from 34 and you get 24.68
Add 6.78 and2.54 and then subtract it and get yo

Greg is buying a bike on a payment plan. The equation y=20x+600 models the amount he has left to pay, where x is the number of weeks and y is the amount of money owed in dollars. Lin is also buying a bike on a payment plan. The bike costs 500. She will pay 25 each week. Which statement correctly compares Greg's function and Lin's function.

Answers

We can conclude that the amount owned by Greg is greater than that of Lin. Plus, Greg Also took an additional loan of $600. Lin will pay of the debt in x = 20 weeks, but since no data is given for Greg, it is not possible to determine the time it will cost him to return money.

What is the general equation of a Straight line?

The general equation of a straight line is -

[y] = [m]x + [c]

where -

[m] is slope of line which tells the unit rate of change of [y] with respect to [x].

[c] is the y - intercept i.e. the point where the graph cuts the [y] axis.

The equation of a straight line can be also written as -

Ax + By + C = 0

By = - Ax - C

y = (- A/B)x - (C/A)

We have the following problem -

Greg who is buying a bike on a payment plan. The equation y = 20x + 600 models the amount he has left to pay, where [x] is the number of weeks and [y] is the amount of money owed in dollars. Lin is also buying a bike on a payment plan. The bike costs 500. She will pay 25 each week.

The equation for Greg payment plan -

y = 20x + 600

models the amount he has left to pay, where [x] is the number of weeks and [y] is the amount of money owed in dollars.

Similarly, the equation that represents the money owned by Lin -

y = 500 - 25x

[x] is the number of weeks and [y] is the amount of money remaining to be paid in dollars.

Refer the graph of both situations.

The amount owned by Greg is greater than that of Lin. Plus, Greg Also took an additional loan of $600. Lin will pay of the debt in x = 20 weeks, but since no data is given for Greg, it is not possible to determine the time it will cost him to return money.

Therefore, we can conclude that the amount owned by Greg is greater than that of Lin. Plus, Greg Also took an additional loan of $600. Lin will pay of the debt in x = 20 weeks, but since no data is given for Greg, it is not possible to determine the time it will cost him to return money.

To solve more questions on straight lines, visit the link below-

brainly.com/question/29030795

#SPJ2

Y=20x+25 hope this helps