what was the cost per liter of paint.
we know that
Unit Rate is the ratio of two measurements in which the second term is
we have
so
Corey bought of paint for
by proportion
Find the cost of one liter of paint
therefore
the answer is
the cost per liter of the paint is equal to
Answer:
50
Step-by-step explanation:
20 / (2/5)
To divide by a fraction, multiply by the reciprocal.
20 Γ (5/2)
50
He can feed 50 cats.
50 cats
20 pounds is 100/5 pounds when written with a denominator of 5. Then you divide 100 by 2 and get 50.
5 qt __ 2 gallon
2 cups __ 46 fluid oz
64 fl oz __ 2 qt
3 gallons __ 22 pt
12 pt __ 3 gallons
160 fl oz __ 10 pt
100 fl oz __ 10 cups
100 qt __ 125 gallons
Answer:
don't know
Step-by-step explanation:
Answer:
(-3,-3)
Step-by-step explanation:
I think that you meant to put 1/2x^2+3x+3/2. If so, the vertex is at point (-3,-3).
I graphed the equation down below.
If this answer is correct, please make me Brainliest!
Answer:
In a class of 28 students the ratio of girls and boys is 4:3. The number of girls in the class is 16.
Solution:
Let us consider total number of students in the class is βTβ.
Let the ratio of the students (Girl and boys) in the class is G: B.
Given that total number of students in class (T) = 28
From question, given that ratio of girls and boys is 4:3. We can write this ratio as,
Number of girls (G) = 4x and number of boys (B) = 3x
We have to find the number of girls in class. The total number of girls present in the class is given as ,
The total girl students present in the class G =
=
Hence the total number of girls in the class is 16.