greeting card. How many stickers does Duncan have left?
Answer:
21
Step-by-step explanation:
Answer:
21
Step-by-step explanation:
15 +13+6-3-10=21
To find how much you save, you need to find out how much you pay for each tire. Your 2 equations are
2x=216 (x being the price of the tire, which you do not know)
x=108
4x=380
x=95
As you can see, the price of the tire from the manager's special is cheaper, but to find out by how much you subtract.
108-95=13
So you save $13 per tire.
Answer:
$13
Step-by-step explanation:
you have $216 for a pair, find how much for only one tire
216/2=108
then you need to find the unit rate for 4 tires
380/4=95
lastly, subtract to find how much more you save
108-95=13
therefore 13 is your answer
hope this helps
B. 7.8 units
C. 5.2 units
D. 3.6 units
PLEASE HELP!!!!!
A.
$6x + $27 < $87
B.
$6x + $27 > $87
C.
$27x + $6 < $87
D.
$27x + $6 > $87
Answer: A. $6x + $27 < $87
Step-by-step explanation:
Your question says “...x represents the number of times he eats out”, when he eats out its $6, so that means obviously that the x would be by the 6 and the less then symbol would be facing 87 cause your wont to spend less then that amout.
Have a good day and stay safe :)
Answer:A. $6x + $27 < $87
Step-by-step explanation: