chris rented a truck for one day. there was a base fee of $16.95, and there was an additional charge of 87 cents for reach mile driven . chris had to pay $229.23 when he returned the truck . for how many miles did he drive the truck

Answers

Answer 1
Answer: if he rented the truck for only 1 day, you would have to take away the $16.95 away from the $229.23 which would equal $212.28 then further you would divide $212.28 by 87 cents
but first you'd have to turn 87 into dollars which would be $0.87


$212.28÷$0.87=224

hopefully this is correct and helps ♡♡~chyna
Answer 2
Answer: the miles that je drived was 244 miles is that helpful

Related Questions

For each of these word problems, determine if the answer can be found using the division problem 125 ÷ 12.A group of twelve art students are visiting a local art museum for a field trip. The total cost of admission for the students is $125. What is the cost of admission for each student? The school van can carry twelve passengers at a time. What is the least number of trips the van must make in order to bring 125 passengers to the same location? Charlotte and her mother baked 125 cookies to give as Christmas gifts to their neighbors. If they plan to give a dozen cookies to each neighbor, how many neighbors will receive a gift? Nicholas and Elaine are planning to serve cheesecake for dessert at their wedding and have purchased twelve cheesecakes. If the cheesecakes are divided evenly among the 125 wedding guests, how much cheesecake will each guest receive?
Wendy is going on a road trip. She calculated that she will be traveling 950,400 feet total. Wendy discussed her travel plans with a friend, and her friend said, "Wow, that is quite a long trip!" Wendy said it wasn't that far because it would only take her about three hours to drive. Part A: How could Wendy convert the units of feet to another measurement that would be a more appropriate gauge of the distance she is traveling? Explain why this measurement is better to use than feet. Part B: What is the distance Wendy is traveling with the new measurement? Part C: If Wendy travels the same distance each hour, how far will Wendy travel each hour using the new measurement?
se quiere embotellar 43,5 litros de leche en botellas de 0,750 de litro ¿cuantas botellas se necesitan?
What is the slope of a line perpendicular to the line y=8x+1
What is 23/100 in simplest form as a fraction

How are the areas of two similar figures related

Answers

If two polygons are similar, the ratio of their areas is equal to the square of the ratio of their corresponding sides.

The regular cost for parking downtown is $15 per vehicle. If it snows more than half a foot, the parking garage offers a$5 discount per vehicle. On Tuesday there are 15 centimeters of snow on the ground. What is the cost of parking 8 cars on
Tuesday?
1
B.
S15
C.
$80
D.
$120​

Answers

Answer:

D. $120

Step-by-step explanation:

15 centimeters is les than half a foot, so you should just do $15 x 8 cars and get $120.

Answer:

80

Step-by-step explanation:

1/2 foot = 15.24cm

15x8=120

8x5=40

120-40=80

24 miles per hour is equal to how many feet per second

Answers

We already know that 1 mile = 5280 foot
Also we know that 1 hour = (60 * 60) seconds
                                          = 3600 seconds
Then
24 miles per hour = (24 * 5280)/3600
                             = 126720/3600
                             = 35.2 feet/sec
So 24 miles/hour is equal to 35.2 feet per second. The only important thing is to know the conversions correctly. Then the problem becomes easy to solve. I hope the conversions and the procedure for solving the question is clear to you and in future you will be able to do such problems on your own without requiring any help.
24 miles per hour is equal to 35.2 feet per second

Allen runs 8 miles in 3 hours at a steady pace.  how long does it take him to run 3 miles

Answers

\begin{array}{ccc}8miles&-&3hours\n\n3miles&-&xhours\end{array}\n\n8x=3\cdot 3\n\n8x=9\ \ \ \ /:8\n\nx=(9)/(8)\n\nx=1(1)/(8)\ (h)



v=(8)/(3)\ mph\n\ns=3miles\n\nt=s:v\n\nt=3:(8)/(3)=3\cdot(3)/(8)=(3)/(1)\cdot(3)/(8)=(9)/(8)=1(1)/(8)\ (h)
It takes Allen 1 1/8 hours to run 3 miles.

A video game costs $ 21 more than a controller. Together, the video gameand the controller cost $ 76. Determine the cost x of the controller
What is the cost of the game?

Answers

Answer: The cost of the video game (x) is $48.50 and the cost of the controller (y) is $27.50

Step-by-step explanation:

A video game (X) costs $21 more than a controller (y), this is (y+21=x). Together, the video game and the controller cost $76 (x+y=76). Determine the cost of x of the controller. What is the cost of the game?

We have to find x and y.

Our equations are:

x=y+21\nx+y=76

We can replace x in the second equation by our respective value of x shown in the first equation.

x+y=76\n(y+21)+y=76\ny+21+y=76\n2y=76-21\n2y=55\ny=(55)/(2)\n y=27.50

Now replace to find x.

x+y=76\nx=76-y\nx=76-27.50\n x=48.50

Please help :) .......

Answers

idk I think it is 53.33


It is 144. 
6 x 8 = 48 (two identical triangles)
4 x 8 = 32
6 x 4 = 24
10 x 4 = 40
if you add them all up you get 144.