There are a total of 1440 minutes in a day. So 30/1440 is the percentage of 30 minutes in a day. That answer would be 2.833...% just put a line over the 3. And one hour would be double the percentage of 30 minutes because 1 hour is double 30 minutes. That percent would be 4.166...% (Put line over 6 aswell) If this is right could you possibly give me brainliest? Hope this helped.
4.16 (6 is repeating)
a. Angles G and L are congruent.
b. Angles H and K are proportional.
c. Angles I and L are congruent.
d. Angles K and J are proportional.
Answer:
C. Angles I and L are congruent
Explanation:
When writing similar statements, the order of the letters is extremely important, this is because, in similar triangles:
1- corresponding angles are congruent (equal)
2- corresponding sides are proportional
Now, we are given that:
ΔGHI is similar to ΔJKL
This means that:
∠G is congruent to ∠J
∠H is congruent to ∠K
∠I is congruent to ∠L
Comparing the above congruent angles with the choices, we can conclude that the correct choice is option C
Hope this helps :)
Answer:
Interest rate is 1.728%
Step-by-step explanation:
Here, we are interested in calculating the monthly interest rate on an account.
Mathematically;
The compound interest formula amount is given as;
A = P( 1 + r/n)^nt
where A is the amount at the end of the compounding = $2,134.96
P is the principal which is the amount deposited = $1,327.35
r is the rate which we want to calculate
n is the number of times per year it is compounded = (2 * 12) = 24 ( twice monthly)
t is the number of years = 12
2,134.96 = 1327.35( 1 + r/24)^(24 * 12)
divide both sides by 1327.35
1.608 = (1 + r/24)^288
Take the ln of both sides
ln 1.608 = ln ( 1 + r/24)^288
ln 1.608 = 288 ln (1 + r/24)
0.21 = 288 ln ( 1 + r/24)
Divide both sides by 288
0.00072 = ln (1 + r/24)
1.000716527571 = 1 + r/24
r/24 = 0.00072
r = 24 * 0.00072
r = 0.01728
which is same as 1.728%
50 dozen donuts should be produced before your average cost per dozen drops to $2.45
Let x be the number of dozen donuts produced.
The total cost to produce x dozen donuts is:
Total cost = cost of raw materials + overhead costs
Total cost = 0.65x + 0.55x
Total cost = 1.20x
The average cost per dozen can be expressed as:
Average cost per dozen = Total cost / number of dozens
2.45 = 1.20x / x
To solve for x, we can cross-multiply and simplify:
2.45x = 1.20x
x = 50
Therefore, you must produce 50 dozen donuts before your average cost per dozen drops to $2.45.
To know more about dozen click here:
#SPJ4