What is f(x)*g(y)?
The product of two functions f(x)*g(y), when f(x) = tan(x)-2/x and g(x) = x^2+8 is,
When the two or more than two functions are multiplies together. Then the resultant function is called the product of these functions.
Let suppose there is a function f(x) and another function g(x). Then the product of function can be written as,
Let suppose, a function f(x) is
Let another function g(x) is,
Then g(y), will be,
The product of this two function is,
Thus, the product of two functions f(x)*g(y), when f(x) = tan(x)-2/x and g(x) = x^2+8 is,
Learn more about the composite function here;
Answer:
Step-by-step explanation:
(x)*g(y)
=(tanx-2/x)*(y²+8)
=y²tanx+8tanx-2y²/x-16/x
How many dollars did he pay per pound of rice?
dollars per pound
(b) A color printer prints 18 pages in 8 minutes.
How many pages does it print per minute?
pages per minute
Ivan paid $0.42 per pound of rice and the color printer prints 2.25 pages per minute.
(a) To find the dollars per pound, we divide the total cost by the total weight.
Dollars per pound = Total cost / Total weight
Given that Ivan bought 24 pounds of rice for $10, we can calculate: Dollars per pound = $10 / 24 pounds = $0.42 per pound (rounded to the nearest hundredth).
(b) To find the pages per minute, we divide the total number of pages by the total number of minutes.
Pages per minute = Total pages / Total minutes
Given that the color printer prints 18 pages in 8 minutes, we can calculate: Pages per minute = 18 pages / 8 minutes = 2.25 pages per minute (rounded to the nearest hundredth).
Answer:
108 units
Step-by-step explanation:
We are given that
Length of each office,l=10 units
Breadth of each office=b=8 units
Total number of office=3
We know that
Perimeter of rectangle=
Using the formula
Length of cable for 1 office=
Length of cable required for 3 offices=units
Hence, the required length of cable=108 units