What is 231 scaled down by a factor of 1/10

Answers

Answer 1
Answer: For this case we have the following number:
 231
 We have the following scale factor:
 1/10
 Applying the scale factor we have:
 (number) * (scale factor)
 (231) * (1/10) = 23.1
 Answer:
 
The new number is given by:
 
23.1

Related Questions

A social scientist believed that less than 30 percent of adults in the United States watch 15 or fewer hours of television per week. To test the belief, the scientist randomly selected 1,250 adults in the United States. The sample proportion of adults who watch 15 or fewer hours of television per week was 0.28, and the resulting hypothesis test had a p-value of 0.061. The computation of the p- value assumes which of the following is true? (A) The population proportion of adults who watch 15 or fewer hours of television per week is 0.28. Submit (B) The population proportion of adults who watch 15 or fewer hours of television per week is 0.30. (C) The population proportion of adults who watch 15 or fewer hours of television per week is less than 0.30. (D) The population mean number of hours adults spend watching television per week is 15. (E) The population mean number of hours adults spend watching television per week is less than 15.
28Here are two rectangles.РeBDSRQR = 20 cmBC = PQThe perimeter of ABCD is 52 cmThe area of PQRS is 90 cm?Find the length of AB.
-ax+b=c Solve for x plz hurry
Is 4:3 and 3:4 equivalent
Find the inverse laplace transform of: (2 s + 4) / (s - 3)^3

Which box-and-whisker plot represents this data

Answers

The fist box and whisker plot correctly represents the data

Let f(x) = tan(x)-2/x. Let g(x) = x^2+8.
What is f(x)*g(y)?​

Answers

The product of two functions f(x)*g(y), when f(x) = tan(x)-2/x and g(x) = x^2+8 is,

f(x)* g(y)= y^2\tan(x)+8\tan(x)-(2y^2)/(x)-(16)/(x)

What is the product of functions?

When the two or more than two functions are multiplies together. Then the resultant function is called the product of these functions.

Let suppose there is a function f(x) and another function g(x). Then the product of function can be written as,

f(x)* g(x)

Let suppose, a function f(x) is

f(x)= tan(x)-(2)/(x)

Let another function g(x) is,

g(x)= x^2+8

Then g(y), will be,

g(y)= y^2+8

The product of this two function is,

f(x)* g(y)= \left(\tan(x)-(2)/(x)\right)*(y^2+8)\nf(x)* g(y)= y^2\tan(x)+8\tan(x)-(2y^2)/(x)-(16)/(x)

Thus, the product of two functions f(x)*g(y), when f(x) = tan(x)-2/x and g(x) = x^2+8 is,

f(x)* g(y)= y^2\tan(x)+8\tan(x)-(2y^2)/(x)-(16)/(x)

Learn more about the composite function here;

brainly.com/question/10687170

Answer:

Step-by-step explanation:

(x)*g(y)

=(tanx-2/x)*(y²+8)

=y²tanx+8tanx-2y²/x-16/x

John needs to make a scale drawing of his school building for art class. If the building is 256.25 meters long, and John scales it down using a ratio of 25 meters to 1 inch, how long will the building be in the sketch? 12.62 inches

Answers

the answer will be 10.25 inches
256.25 / 25 = 10.25



good luck

The time a cake must bake is between 25 minutes and 30 minutes, inclusive

Answers

I honestly don’t know wish I could help

Swer each part. If necessary, round your answers to the nearest hundredth.(a) Ivan bought 24 pounds of rice for $10.
How many dollars did he pay per pound of rice?
dollars per pound
(b) A color printer prints 18 pages in 8 minutes.
How many pages does it print per minute?
pages per minute

Answers

Final answer:

Ivan paid $0.42 per pound of rice and the color printer prints 2.25 pages per minute.


Explanation:

(a) To find the dollars per pound, we divide the total cost by the total weight.

Dollars per pound = Total cost / Total weight

Given that Ivan bought 24 pounds of rice for $10, we can calculate: Dollars per pound = $10 / 24 pounds = $0.42 per pound (rounded to the nearest hundredth).

(b) To find the pages per minute, we divide the total number of pages by the total number of minutes.

Pages per minute = Total pages / Total minutes

Given that the color printer prints 18 pages in 8 minutes, we can calculate: Pages per minute = 18 pages / 8 minutes = 2.25 pages per minute (rounded to the nearest hundredth).


Learn more about dollars per pound, pages per minute here:

brainly.com/question/29464586


You need to lay communications cable around the perimeter of three offices, each 8' by 10'. How much cable do you need?

Answers

Answer:

108 units

Step-by-step explanation:

We are given that

Length of each  office,l=10 units

Breadth of each office=b=8 units

Total number of office=3

We know that

Perimeter of rectangle=2(l+b)

Using the formula

Length of cable for 1 office=2(10+8)=36units

Length of cable required for 3 offices=36* 3=108units

Hence, the required length of cable=108 units