A map is drawn using a scale of 80 mi to 1 cm. On the map , the two cities are 7.5 cm apart. What is the actual distance between the two cities ??

Answers

Answer 1
Answer: we know that
scale =measure in the map/measure in the actual
measure in the actual=measure in the map/scale
scale=1 cm/ 80 mi
for
measure in the map=7.5 cm
measure in the actual=?
measure in the actual=7.5 /(1/80)-----> 7.5*80-----> 600 mi

the answer is
the actual distance between the two cities is 600 miles

Related Questions

what is the length of the diagonal of a non-regulation tennis court with length 20 feet and width 15 feet?
25d-16=4d+26 whats d?
Explain how slope is used to determine if a triangle is a right triangle.
justin is joining a gym . The gym is currently offering a discount on the fee to join and on the monthly rate
The symmetry of a hyperbola with a center at (h, k) only occurs at y = k. True or False

A set of data with 100 observations has a mean of 267. There are six outliners in the data set, which have a mean of 688 if the six outliners are removed, what is the mean of the new data set?

Answers

Answer:

272.04

Step-by-step explanation:

We must make a weighted average, as follows:

Each mean will have its weight, which would be the number of observations, therefore, the initial mean has a weight of 100.

And the final mean that we do not know its value but if its 94 (100 - 6) and the other mean that it is 688 and its weight is 6, we have the following equality:

100 * 297 = 688 * 6 + 94 * x

x would be the final mean, solving:

x = (29700 - 4128) / 94

x = 272.04

average after removing those 6 is 272.04

A 16-pound bag of Kitty Kibbles is $20.80. An 8-pound bag of Feline Flavor is $11.20. Which statement about the unit prices is true?A. Feline Flavor has a lower unit price of $1.40/pound.
B. Feline Flavor has a lower unit price of $1.30/pound.
C. Kitty Kibbles has a lower unit price of $1.40/pound.
D. Kitty Kibbles has a lower unit price of $1.30/pound.

Answers

Answer:

D. Kitty Kibbles has a lower unit price of $1.30/pound.

Step-by-step explanation:

Given :

A 16-pound bag of Kitty Kibbles is $20.80.

A 8-pound bag of Feline Flavor is $11.20.

Solution :

Cost of 16 pound bag of Kitty Kibbles =  $20.80.

Cost of 1 pound bag of Kitty Kibbles =    (20.80)/(16)

                                                             = $1.3

Cost of 8 pound bag of Feline Flavor =   $11.20

Cost of 1 pound bag of Feline Flavor =    (11.20)/(8)

                                                             = $1.4

Since cost of 1 pound bag of kitty is less than 1 pound bag of Feline i.e. $1.3<$1.4

Thus,Kitty Kibbles has a lower unit price of $1.30/pound.

Hence Option D is correct .


the answer is c because if you subtract 22.40-20.80 it gives 1.40

Can someone help me with this triangle??
Find missing side lengths

Answers

Answer:

M= 15 degrees    N= 15 degrees

Step-by-step explanation:

Right triangles are always 90 degrees so 90-60=30

since theres 2 sides you have to split 30 in 2 so 30 divided by 2 equals 15

One winter the cost of bananas cost $0.80 per lb. The next winter the cost was$1.05 per lb. What was the percentage increase?

Answers

so assume .8=100%
1.05-0.8=iincrease=0.25

find what .25/.8=
.25/.8=2.5/8=(use calculator)=0.3125
percent means parts out of 100
so
0.3125/1 times 10/10=3.125/10 times 10/10=31.25/100
the percentage increase was 31.25%

Well. The percentage increase would be 30%.

Its would have to be rounded. If you time .80 by the decimal of 30 percent, which is .30 you will receive .24, that will equal out to 1.04.


.80 x .30= .24

.80 + .24 = $1.04



Which fraction is equivalent to 7/8 ?

Answers

So from 7/8 = 35/40 , 35 is the answer
Many fraction equivalent to 7/8
7/8•2=7/4
7/8•3=21/8
7/8•4=7/2
7/8•5=35/8
7/8•6=21/4
7/8•7=49/8
7/8•8=7
7/8•9=63/8
7/8•10=35/4

A circular garden has a circumference of 88 yards. Lars is digging a straight line along a diameter of the garden at a rate of 7 yards per hour. How many hours will it take him to dig across the garden? Use 3.14 for π and round the diameter to the nearest whole number, if necessary.

Answers

Answer:

It will take 4 hours to dig in the garden

Step-by-step explanation:

First we have to calculate the diameter, for this we will use the formula to calculate the circumference of a circle and we will clear the diameter

d = diameter

π = 3.14

c = circumference

c = π * d

d = c / π

d = 88yd / 3.14

d = 28.025yd

round to the nearest whole number

28.025 = 28

d = 28yd

To know how many hours it takes, we divide the diameter by the speed

t = time

v = velocity

t = d / v

t = (28yd) / (7yd/h)

t = 4h

It will take 4 hours to dig in the garden