Carpet costs $15 per square yard. How much will it cost to carpet a room that is 180 square feet?

Answers

Answer 1
Answer:

It will cost 950 dollar to carpet a room that is 180 square feet.

What is the unitary method?

The unitary method is a method for solving a problem by the first value of a single unit and then finding the value by multiplying the single value.

It is given that Carpet costs $15 per square yard.

We need to find that How much will it cost to carpet a room that is 180 square feet.

Cost of carpet per square yard = 15 yard

We know that 1 yard  = 3 feet.

So, the Cost of carpet per square yard = 15

The Cost of carpet 3 square feet = 15

The Cost of carpet per square feet = 15/ 3 = 5 dollar

The Cost of carpet 180 square yard  = 180 x 5

= 950 dollar

Therefore, it will cost 950 dollar to carpet a room that is 180 square feet.

Learn more about the unitary method;

brainly.com/question/23423168

#SPJ2

Answer 2
Answer: you have to multiply 15 by 180,if I'm wrong then you'll have to divide

Related Questions

the perimeter of a photo frame is 36 inches. The length is 2 inches greater than the width. what are the dimensions of the frame
Hey can u help me please here is the question. A piece of lumber is 4.625 feet long. Which mixed number is equivalent to 4.625
Please help me I want to pull up my grade.
Explain why it does not matter what letter or symbol is used to find an unknown number
What is the value of x

What is 3/4 of 16/21? worked out please

Answers

of means multiplication

So

(3)/(4) \sf{of}  (16)/(21)  =  (3)/(4) *  (16)/(21)

And then simplify the numerator ad denominator

(3 * 16)/(4 * 21) =  (\ 1 * 16)/(4 * 7)

And simplify the numerator and denominator again

(\ 1 * 16)/(4 * 7) = (\ 1 * 4)/(1 * 7)

And we are finally left with the answer which is (4)/(7)

a store has apples on sale for 3.00 for 2 pounds. how many pounds of apples can you buy for $9. if an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for $9. explain your reasoning

Answers

If two pounds of apples cost $3.00 you can buy 6 pounds for $9.
3÷2 = 1.5, so you can buy 1 lb of apples for $1.50
9 ÷ 1.5 = 6, so you can buy 6 lbs of apples for $9
There are 16 ounces in a pound, so  6 pounds is equal to 96 ounces (6*16)
96 ÷ 5 is 19.2
You cant buy 0.2 apples, so 19.2 must be rounded down to 19 apples

You can buy 19 apples for nine dollars.
16oz in a pound.
you can only buy 6lbs.
1lbs of apples would be 3 with one Oz remaining.
6lbs of apples would have 6oz remaining. so that'd be an extra apple.
6lbs of apples would be 18 apples.
18+1=19
19 apples

Find the factors. Is 16 prime or composite?

Answers

prime numbers 2 3 5 7 11 13 17 19 23
16 is a composite number

Find the unknown demension. round to the nearest whole number. v=210cubic cm 5cm by 14cm by h

Answers

5 * 14 * x = 210
70 * x = 210
x= 3
the unknown dimension is 3 cm

What is 15 cubes in notation form

Answers

The answer will be

15×15×15=3375
15 times 15 times 15 equals 3375

the area of the base of a square notepad is 2.25 square inches. what is the length of one side of the base of the notepad

Answers


The area of a square is the length of one side squared, so to find the length of a side, find the square root of the area. The square root of this notepad's area (2.25) is 1.5 inches, so that is the length of one side of the notepad.