b. secondary.
c. tertiary.
d. quaternary .
The specific spatial arrangement of amino acid residues that are close to each other in the polypeptide chain is called the tertiarystructure of a protein.
Protein structure is three dimensional in shape, where the atoms are arranged in amino acid chain. The chain is polypeptide containing many amino acid sequences.
The tertiary structure have a single polypeptide chain which is called the backbone.
Therefore, the specific spatial arrangement of amino acid residues that are close to each other in the polypeptide chain is called the tertiarystructure of a protein.
Learn more on protein structure here,
Answer:
c. tertiary.
Explanation:
In this case, we can review the definition of each level of structuration in the proteins:
Primary structure
In the primary structure, the amino acids are linked by peptide bonds. That is, the order of the amino acids is the criterion that defines this type of structure.
Secondary structure
In the secondary structure, we have to look at the way in which the protein is folded. The options are:
-) Beta-laminar: A structure in which the protein has a planar shape.
-) Alpha-helix: A structure in which the protein has a cross-strand form.
Tertiary structure
In the tertiary structure, the R groups that the amino acids have in the primary structure can generate interactions with each other. Interactions such as hydrogen bridges, dipole-dipole, hydrophobic interactions. This makes the protein have a very specific three-dimensional structure, on which its function depends.
Quaternary structure
In the quaternary structure, several subunits may be attached, or there may be prostatic groups (metals that can help to attach various protein units).
With all these in mind, the deffinition that fits with the description in the question is the tertiary structure.
I hope it helps!
Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Water can evaporate, and if it does, the density decreases
The reactions that would have the smallest value of K is
A + B → 2 C; E°cell = -0.030 V
Option A
Generally the equation for the number of electrons transferred is mathematically given as
where
T= Temperature
F=25C(298K)
R = Gas constant
R= 8.314 J/K.mol
F = Faraday's constant
F= 96500 C
We see from the equation that the E-cell is directly proportional to K(equilibrium constant of the reaction)
Hence, The reactions that would have the smallest value of K is
A + B → 2 C; E°cell = -0.030 V
For more information on Reaction
Answer:
The reaction with smallest value of K is :
A + B → 2 C; E°cell = -0.030 V
Explanation:
where :
n = number of electrons transferred
F = Faraday's constant = 96500 C
= standard electrode potential of the cell
R = Gas constant = 8.314 J/K.mol
T = temperature of the reaction =
= equilibrium constant of the reaction
As we cans see, that standard electrode potential of the cell is directly linked to the equilibrium constant of the reaction.
So, the reaction with smallest value of electrode potential will have smallest value of equilibrium constant. And that reaction is:
A + B → 2 C;
Answer:
Balanced equation:
Explanation:
The chemical reaction between Lead(II) Nitrate and potassium carbonate is as follows.
Ionic equation:
Cancel the same ions on the both sides of the reaction.
The net ionic equation is as follows.
Answer:
1. The empirical formula is C₄H₅N₂O
2. The molecular formula is C₈H₁₀N₄O₂
Explanation:
The following data were obtained from the question:
Mass of compound = 200 g
Carbon (C) = 98.061 g
Hydrogen (H) = 10.381 g
Oxygen (O) = 32.956 g
Empirical formula =?
Molecular formula =?
Next, we shall determine the mass of nitrogen in the compound. This can be obtained as follow:
Nitrogen (N) = 200 – (98.061 + 10.381 + 32.956)
Nitrogen (N) = 200 – 141.398
Nitrogen (N) = 58.602 g
1. Determination of the empirical formula of the compound.
C = 98.061 g
H = 10.381 g
O = 32.956 g
N = 58.602 g
Divide by their molar masses
C = 98.061 /12 = 8.172
H = 10.381 /1 = 10.381
O = 32.956 /16 = 2.060
N = 58.602 /14 = 4.186
Divide by the smallest
C = 8.172 /2.060 = 4
H = 10.381 / 2.060 = 5
O = 2.060 / 2.060 = 1
N = 4.186 / 2.060 = 2
Thus, the empirical formula of the compound is C₄H₅N₂O
2. Determination of the molecular formula of the compound.
Empirical formula of the compound => C₄H₅N₂O
Molar mass of compound = 194.101 g/mol
Molecular formula =.?
[C₄H₅N₂O]n = 194.101
[(12×4) + (1×5) + (14×2) + 16]n = 194.101
[48 + 5 + 28 + 16]n = 194.101
97n = 194.101
Divide both side by 97
n = 194.101 /97
n = 2
Molecular formula => [C₄H₅N₂O]n
=> [C₄H₅N₂O]2
=> C₈H₁₀N₄O₂
Answer: The mass of hydrogen sulfide that can be dissolved is 2.86 grams.
Explanation:
Henry's law states that the amount of gas dissolved or molar solubility of gas is directly proportional to the partial pressure of the gas.
To calculate the molar solubility, we use the equation given by Henry's law, which is:
where,
= Henry's constant =
= partial pressure of hydrogen sulfide gas = 2.42 atm
Putting values in above equation, we get:
To calculate the mass of solute, we use the equation used to calculate the molarity of solution:
We are given:
Molarity of solution = 0.2105 M
Molar mass of hydrogen sulfide = 34 g/mol
Volume of solution = 400.0 mL
Putting values in above equation, we get:
Hence, the mass of hydrogen sulfide that can be dissolved is 2.86 grams.