each cupcake?
Answer:
24
Step-by-step explanation:
The unit rate for each cupcake is $0.70.
To find the unit rate, we need to divide the total cost by the number of cupcakes. In this case, Jennifer bought 12 cupcakes for $8.40. So, the unit rate is $8.40 divided by 12 cupcakes.
We can calculate it as:
Unit rate = Total cost / Number of cupcakes = $8.40 / 12 cupcakes
Simplifying the division, we get:
Unit rate = $0.70 per cupcake
#SPJ2
Answer:
a) She only used the additive inverse of 10m when combining like terms.
Step-by-step explanation:
Given : Holly finds that
First we open the bracket by multiplying minus sign in it, we get
Combining like terms we get, we get
→ correct answer.
When we compare the correct answer to the answer given by Holly, the first term is same in both the answers,
Therefore, She only used the additive inverse of 10m when combining like terms.
Answer:
answer A
Step-by-step explanation:
Answer:
45 is the nearest whole number.
Step-by-step explanation:
You look at the first decimal when rounding to the nearest whole number.
4 or less let it rest
Example: 36.2
2 is less than 4 so you let it rest and the nearest whole number would be 36.
5 or more raise the score
Example: 36.6
6 is 5 or more so you raise the score and the nearest whole number would be 37.
Hope this helps!! :)