What is the simplified form of the quantity of x plus 5, all over the quantity of 3x plus 4 + the quantity of x plus 4, all over the quantity of x plus 3?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer: (4x^2+24x+31)/(3x^2+13x+12)

Step-by-step explanation:

Since the given expression ,

(x+5)/(3x+4) + (x+4)/(x+3)

=((x+5)(x+3)+(x+4)(3x+4))/((3x+4)(x+3)) ( by taking the LCM for solving the fraction)

=(x^2+5x+3x+15+3x^2+12x+4x+16)/(3x^2+9x+4x+12) ( By multiplying)

=(x^2+8x+15+3x^2+16x+16)/(3x^2+13x+12)

=(4x^2+24x+31)/(3x^2+13x+12) ( by adding the like terms)

Answer 2
Answer: (x + 5)/(3x + 4) + (x + 4)/(x + 3) = ((x + 5)(x + 3))/((3x + 4)(x + 3)) + ((x + 4)(3x + 4))/((3x + 4)(x + 3)) = (x(x + 3) + 5(x + 3))/((3x(x + 3) + 4(x + 3)) + (x(3x + 4) + 4(3x + 4))/(3x(x + 3) + 4(x + 3)) = (x(x) + x(3) + 5(x) + 5(3))/(3x(x) + 3x(3) + 4(x) + 4(3)) + (x(3x) + x(4) + 4(3x) + 4(4))/(3x(x) + 3x(3) + 4(x) + 4(3)) = (x^(2) + 3x + 5x + 15)/(3x^(2) + 9x + 4x + 12) + (3x^(2) + 4x + 12x + 16)/(3x^(2) + 9x + 4x + 12) = (x^(2) + 8x + 15)/(3x^(2) + 13x + 12) + (3x^(2) + 16x + 16)/(3x^(2) + 13x + 12) = ((x^(2) + 8x + 15) + (3x^(2) + 16x + 16))/(3x^(2) + 13x + 12) = ((x^(2) + 3x^(2)) + (8x + 16x) + (15 + 16))/(3x^(2) + 13x + 12) = (4x^(2) + 24x + 31)/(3x^(2) + 13x + 12)

Related Questions

Select the correct answer. Gary throws a parachute toy from the roof of a building which has a height of 96 feet. The toy reaches its maximum height of 100 feet after 2 seconds, and it hits the ground after 12 seconds. Which of the following graphs represents the height of the toy?
A soup can in the shape of a right circular cylinder is to be made from two materials. The material for the side of the can costs $0.015 per square inch and the material for the lids costs $ 0.027 per square inch. Suppose that we desire to construct a can that has a volume of 16 cubic inches. What dimensions minimize the cost of the can? a. Draw a picture of the can and label its dimensions with appropriate variables. b. Use your variables to determine expressions for the volume, surface area, and cost of the can. c. Determine the total cost function as a function of a single variable. What is the domain on which you should consider this function? d. Find the absolute minimum cost and the dimensions that produce this value.
a. It is important to label all your variables and expressions clearly because: it will help you get your equations set up c. it will solve a system of equations correctly b. it will check your answers d. it will allow you to find definitions better​
Will award Brainliest Chloe is buying souvenirs on vacation. She wants to spend $70 at most, but only has 60cubic inches of space available in her luggage. If bracelets cost $7 and take up 3 in of spaceand t-shirts are $5 but take 15 in of space, write a system of four inequalities thatmodel Chloe's possible purchases. Let x = number of bracelets and y = number of t-shirts;
Please help (x) = x2. What is g(x)?

If an 8 pound bag of rice cost $9.60 , what is the cost of 1 pound of rice ?

Answers

the answer is $1.20
to get this you divide 9.60 by 8

3x=25-4




Kkkkkkkkkkkkkkkkkkk

Answers

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

The first step to solving this problem is combining like terms.  25 - 4 = 21, so now we have 3x = 21.  To simplify this, we need to divide both sides by the coefficient of x, which is 3 in this case.  3x/3 = 21/3 gives us x = 7.  

What is the range of the function f(x) = -2x + 5 when the domain is {-5, 5}.

Answers

Answer:

{-5,15}

Step-by-step explanation:

because this function is constantly decreasing, we can get our range by looking at the endpoints:

f(-5) = 15

f(5) = -5

Help me factor the trinomial completely

-r^2+6r-9

Answers

-r^2+6r-9 = - ( r^2 - 6r + 9) = - ( r - 3)^2;

A local bowling alley charges $3 per game, plus $5 to rent a pair of shoes. Write an algebraic expression that models the cost of renting one pair shoes and bowling g games.

Answers

Answer:

5+3g

Step-by-step explanation:

This is because you pay $5 for shoes and $3 per game. Since the amount of games is unknown you put g.

Amelia used 19/20 pounds of flour to bake a cake. Write the quantity of flour she used in ____ decimal form. The decimal quantity of the flour Amelia used to bake the cake is pound.

Answers

Answer:

The decimal quantity of the flour Amelia used to bake the cake is 0.95 pound.

Step-by-step explanation:

Amelia used 19/20 pounds of flour to bake a cake.

We have to write the quantity of flour she used in decimal form.

To write in decimal form, we will divide 19 by 20.

So, the decimal quantity of the flour Amelia used to bake the cake is 0.95 pound.

.95 just divide 19/20