3 pounds of gummy bunnies are selling for $4.00. How much will 2 pounds cost?

Answers

Answer 1
Answer: Most of the required important information's are already given in the question. Based on those given information's the answer to the question can be easily reached.
The cost of 3 pounds of gummy bunnies = $4
Then
The cost of 1 pound of gummy bunnies = (4/3) dollars
So
The cost of 2 pounds of gummy bunnies = (4/3) * 2 dollars
                                                                   = 8/3 dollars
                                                                   = 2 2/3 dollars
                                                                   = 2.67 dollars
So the cost of 2 pounds of gummy bunnies is 2 2/3 dollars or $2.67. I hope the procedure is simple enough for you to understand.

Related Questions

Is 0.6 bigger than 0.6 repeating
spherical water storage tank has a radius of 10 ft. a cubic foot of water is about 7.5 gallons. How many gallons of water will the tank hold?
Which of the following decimals has the least value? 0.3;0.029;0.003;0.01
The restaurant is 20feet tall your scale is 2.4cm:1foota bottle cap is 1.2cm tall about how many caps tall will the scale be
three snack bars contain 1/5,0.22,and 19% of their calories from fat. which snack bar contains the least amount of calories from fat ?

8-2x<4 solve inequality

Answers

Answer:

x > 2

x ∈ ( +2 ; + oo )

Step-by-step explanation:

8 - 2x < 4

8 - 4  < 2x

4 < 2x | : 2

2 < x

x > 2

x ∈ ( +2 ; + oo )

Explain what these ratios all have in common: 8:5,16:10,24:15 . Create a diagram to support your answer please and thank you

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

8:5, 16:10, 24:15

these can be written as 8/5, 16/10, 24/15

8/5

16/10 reduces to 8/5

24/15 reduces to 8/5

so basically, they are all the same ratio in simplest form

X is 6 more than twice y.

Answers

Step-by-step explanation:

x+6=2y i think ‍

Answer:

x=2y+6

Step-by-step explanation:

How can I evaluate y=1

Answers

I am not sure tho y= 1/1

What is the unit rate of 8 miles and 92 minutes?

Answers

11.5 minutes per mile

What division problem gets you the answer of PI?

Answers

Circumference of a circle divided by diameter