Each sheet of metal is 0.4 inches thick. If Haley stacks 5 sheets on top of each other, how thick will the stack be?

Answers

Answer 1
Answer: The stack would be 2 inches thich. 0.2 * 5 = 2
Answer 2
Answer: You would have to multiply .4 in and 5 sheets.
Answer: 2 in thick

Related Questions

What is 0.2% of 3,542​
Write the equivalent fractions of 2/5
What is the value of X ?
What rational number represents a drop of ​ 4 1/4 ​ in.?
X squared minus 18x minus 144 equals 0. Solve by factoring.

Jake attempts a 36-yard field goal in a football game. For his attempt to be a success, the football needs to pass through the uprights and over the crossbar that is 10 feet above the ground. Jake kicks the ball from the ground with an initial velocity of 68 feet per second, at an angle of 34° with the horizontal. What is true of Jake's attempt?The kick is good! The ball passes about 10 feet above the crossbar.

The kick is good! The ball clears the crossbar by approximately 14 feet.

The kick is good! The ball clears the crossbar by about 4 feet.

The kick is not successful. The ball is 2 feet too low.

Answers

Question:

1) The kick is good! The ball passes about 10 feet above the crossbar.

2) The kick is good! The ball clears the crossbar by approximately 14 feet.

3) The kick is good! The ball clears the crossbar by about 4 feet.

4) The kick is not successful. The ball is 2 feet too low.

Answer:

The correct option is;

3) The kick is good! The ball clears the crossbar by about 4 feet.

Step-by-step explanation:

Here we have

Horizontal distance from goal, x = 36 yards = 108 ft

Vertical distance of goal, y = 10 ft

Angle of elevation of ball = 34°

Initial velocity of ball, v₀ = 68 ft/s

∴ Vertical component of velocity = v_y = v₀×sin(θ₀)×t - g×t

Horizontal component of velocity = vₓ = 68×cos(34) = 56.375 ft/s

The equation for projectile motion is as follows

x = x₀ + v₀×cos(θ₀)×t

y = y₀ + v₀×sin(θ₀)×t - 1/2×g×t²

Where:

x₀ = Initial horizontal displacement of the ball = 0

y₀ = Initial vertical displacement of the ball = 0

t = Time of flight of the ball

Therefore;

108 = 0 + 68×cos(34)×t which gives;

t = 108/56.375 = 1.916 seconds

Hence, y = y₀ + v₀×sin(θ₀)×t - 1/2×g×t² gives;

y = 0 + 68×sin(34)×1.916 - 1/2×32.2×1.916²

y = 72.85 - 59.09 = 13.76 ft, hence the vertical location of the ball at 36 yard is 13.76 ft where the crossbar is at 10 ft hence the ball clears the crossbar by 13.76 ft - 10 ft = 3.76 ft ≈ 4 ft

Therefore, the kick is good! The ball clears the crossbar by about 4 feet.

RATIOS Pat's Flower shop sells 2 daisies for 1.50

a) How much would 7 daisies cost?

b) How many daisies can you get with 8.25?

Answers

You have to do unit rates. whats 1.50 divided by 2 which is 1.25. with this you can multiply it by seeven or divide it by 8.25. remember 1 daisy cost $1.25 :) hope this helped. and to one of my causes, rebel against favoritism at home and at school :)

George plans to purchase a new scooter for $8000 and to keep it until it is worth a fourth of its original price. The value of the scooter is give by V = 8000( 1 8 )t, where V is the value of the scooter and t is the number of years that have passed. If George finds that he can buy the scooter on sale for $6895, how should he change the value equation? A) Replace the 8000 with 6895. B) Replace the 8000 with 1 6 . C) Replace the 1 8 with 6895. D) Replace the 1 8 with -6895.

Answers

Answer:

A) Replace the 8000 with 6895

Step-by-step explanation:

The given function is

V=8000((1)/(8)) t

Where V is the value of the scooter and t is the number of years.

According to the problem, George plans to purchase new scooter for $8000. That means the number 8000 in the given function refers to the price of the scooter. So, if he finds that the scooter costs $6895, then we should replace $8000 with $6895.

Therefore, the right answer is A.

Hey!
Since it's 1/6th and not 1/8th then replace 7/8 with a 5/6.
Hope this helps!
~Nadia~

A triangle has an angle that measures 80°. The other two angles are in a ratio of 7:13. What are the measures of those two angles?

Answers

The angles are B and C.


The three angles add up to 180º
A=80º
B
C

A+B+C=180º
80º+B+C=180º
B+C=180º-80º
B+C=100º  (1)

The ratio between A and B is 7/13 ; therefore:
B/C=7/13  ⇒B=7C/13    (2)

With the equations (1) and (2), we make a system of equations:

B+C=100
B=7C/13

We can solve this system of equations by substitution method:
7C/13  + C=100
least common multiple=13
7C+13C=1300
20C=1300
C=1300/20
C=65

B=7C/13
B=7*65/13
B=455/13
B=35º

Answer: The measures of those two angles are 65º and 35º.

Alexei wants to hang a mirror in his boat, and put a frame around it. The mirror and frame must have an area of 19.25 square feet. The mirror is 3 feet wide and 5 feet long. Which quadratic equation can be used to determine the thickness of the frame, x?

Answers

Answer:

4.25 sq ft.

Step-by-step explanation:

Answer:

The answer is: 4x^2 + 16x − 4.25 = 0

Divide £300 in a ratio of 3:7

Answers

Ratio is:
3:7
it means you have to sum
3+7=10
Now you have to divide 300 by 10
300/10=30
Now multiplay
3*30=90
and
7*30=210
so £300 in ratio 3:7 will be 90:210
1. Add 3 + 7 = 10

2. Divide 300 by 10 = 30

3. Times 30 x 3 = 90

4. Times 30 x 7 = 210

90 + 210 = 300

your answer is 90 : 210