The coordinate grid shows the plot of four equationsWhich set of equations has (1, 4) as its solution?
A and D B and D A and C B and C
Answers
Answer 1
Answer:
your answer is B and D because it both goes through 1 and 4. and as a matter of fact they both intersect each other. A can't be because it's -3 and +4. C can't be because it's 4 and 3. so that leaves us with B and D. B is 1 and 4 and D is 1 and 4 but they both intersect each other. the graph is just playing you or tricking you that's all.
Answer 2
Answer:
If you look at the point (1,4), only two lines go through it.
What's the equation of the line perpendicular to y=3x-2 and passes through the point (-9,5)? I'm having a brain freeze and can't remember how to do this... Thanks!
Answers
Answer:
-x/3+2=y
Step-by-step explanation:
m should be -1/3
mx+n=y
-x/3+n=y
(-9,5) should equalize the equation
3+n=5
n=2
SO -x/3+2=y
The answer is -x/3+2=y
a bag contains green Marbles and purple marbles if a marble is randomly selected from the bag the probability that it is green is 0.6 and the probability that it is purple is 0.4. Dylan draws a marble from the bag, notes its color, and returns it to the bag. He does this 50 times. How many times would you expect Dylan to draw a green marble?
Answers
Here, I have found the answer for you with an explanation:
Answer:
the answer is 180
Step-by-step explanation:
An event is certain to happen which number represents it's probability
Answers
The number that represents it's probabilty is 1. It's bound to happen, 100/100.
What 18.194 rounded to the nearest tenths
Answers
18.2 because the tens place is right after the dot and you would bring the number up because 9 is higher than five.
18.194 rounded to the nearest tenth is 18.2
Your teacher buys a 5 pound bad of Smarties, for $12.50. What is the unit rate for Smarties.
Answers
so 5 pounds=12.5 divide 12.5 by 5 to get dollars per pound $2.5 per pouind
You have to divide 12.50÷5 12.50÷5=2.5 The Unit rate for Smarties is $2.50 per pound.