Meena sells apple pies at the farmers market. She charges $12 for each pie. It costs her $5 to make each pie, and there is a $35 fee she must pay each week to have a booth at the market.Write and solve an inequality to find the number of pies Meena must sell each week in order to make a profit.

Answers

Answer 1
Answer: 12x - 5x > 35   ; Meena must sell more than 5 pies each week to make a profit.

Where sales 12x less costs 5x is greater than $35.

12x - 5x   > 35
  7x          > 35
 ÷7             ÷ 7
 x             > 5

To check:

Let x be 6; it is greater than 5.

   12x - 5x   > 35
12(6) - 5(6) > 35
    72  - 30   > 35
            42   > 35

Answer 2
Answer:

The answer to your question is 12x - 5x > 35.

Meena must sell more than 5 pies each week to make a profit.


Related Questions

Need help with # 17 don't understand it
How old am i if 200 reduced by 2 times my age is 16
A ramp leads up to a building. The top of the ramp is 5 feet above the ground, and the bottom is 15 feet from the building as shown.What is the length of the ramp? Round your answer to the nearest tenth of a foot. A. 15.8 ft B. 14.1 ft C. 16.0 ft D. 20.0 ft
The graph shows the relationship between the hours a soccer team practiced after the season started and their total practice time for the year. How many hours did the soccer team practice before the season began
I made a fort for my pet gorilla by connecting two boxes. The first box is 5meters long, 9 meters wide, and 9 meters high. The second box is 3 meters long, 8 meters wide, and 2 meters high.

Which of the following statements is not true? 15 = 3 × 5
18 = 2 × 3 2
The GCF of 15 and 18 is 5.
The LCM of 15 and 18 is 90.

Answers

Answer:

18=2× 3 2 is not correct.

The GCF of 15 and 18 is not 5.

Step-by-step explanation:

32×2 is 18 it is 64.

The GCF of 15 and 18 is 3. 18 is not divisible by 5.

Hope this helped!!

Answer:  18 = 2 × 3² isnt correct

HHHEEELLLPPPP MMMEEE PPPLLLZZZZZZZ!!!!!!!!!!!

Answers

I cant see what the 2nd number of the fraction is
So Hanna can do one slide in 1/6 of an hour which is 10 min

So if she makes 10 slides, that’ll take her 100 min or 1 hour and 40min

The answer is yes, because it only takes her 1 hour and 40 min

Create an equation with the indicated number of solutions.9. No solution:
3 ( x - 4/3) = 3x + ?

4/3 is a fraction fyi. What goes into the question mark that would make this equation an equation that doesn't have a solution

Answers

An equation that doesn't have a solution would have to end up as something impossible when you solve it all out, like
5=3.

When you simplify your equation out, you get

3x-4=3x+?

Subtract 3x from both sides.

-4=?

From this, you can tell that you need to out something in the ? that will make the equation false, or something that doesn't equal -4.

You could put anything in the ? as long as it is not -4.

Hope this helps!

Please I need help fastWhich inequality best models the situation if variable w is the weight of dogs that would be allowed?

An apartment complex allows small dogs that weigh less than 20 pounds. Show the possible weights of dogs that would be allowed.

A.
w < 20 and w must be a positive number.

B.
w < 20 and w may be a negative number.

C.
w > 20 and w must be a positive number.

D.
w > 20 and w may be a negative number.

Answers

since it is "less than," the inequality sign will be "<"

since a dog has to weigh something, and its weight cannot be negative, "w" will have to be a positive number

the correct answer is A

What is the unit rate of 72 ounces for 12 servings

Answers

6 ounces per serving.
the unit rate would be 6:1 since 72/12 is 6 

Jill had a certain amount of money. she spent 15$ downloading new songs. she has 2/5 of the original amount left. how much money did she have originally?

Answers

Let's call the original amount of money x.

We know that she has 2/5 of the original amount left, and that this is equal to $15.

Therefore, 2/5(x) = 15, and x = $37.50.