The TOTAL NUMBER of students who chose the ZOO is how many times as great as the TOTAL NUMBER of students who chose the PLANETARIUM?CLASS Students who chose the Zoo Students who chose the Museum Students who chose the Planetarium CLASSStudents who chose the Zoo

Students who chose the Museum

Students who chose the Planetarium

A

10

9

8

B

8

11

11

C

12

8

5

D

6

10

8

Answers

Answer 1
Answer: Okay I just do part A as an example.

The number of students who chose the zoo, students who chose the museum, and students who chose the planetarium is 10, 9, and 8 respectively.

10 students /8 students= 1.25.

The number of students who chose the zoo is 1.25 times as many as the students who chose the planetarium.

We do the same thing for B, C, and D.

Hope this helps~



Related Questions

32 over 96 in simplest form
Solve for z. z−49−13=59 Enter your answer in the box. z=
Explain how to estimate 245 ÷ 41 by using rounding and then find the estimate
Ashley brought 18 cans of cola to a party and mai brought 7 how many are there in total
Jackson ran 1 mile and Carlotta ran 2 3/4 miles. Tyler ran a distance halfway between Jackson and Carlotta. How far did Tyler run?

Calculate the exact difference between Kaylynn and amandas weekly salariesKaylynn $8.75 per hour 37.5 hours worked

Amanda $10.25 per hour 30.5 hours worked

Answers

Kaylynn's Salary is $328.125 or rounded to is $330

Amanda's Salary is $312.625 or rounded to is $312

The difference between them is $15.50 or your rounded answer is 18

If I have 5 potatoes weighing a total of 1 kg what would each potato weigh?

Answers

From the information given, we don't know how much each potato weighs. All we know is that when you add up all 5 of them you get one kilogram.
If all five have exactly the same weight then it's 200 grams.
Each potato would weigh 200 grams. 1 kg is the equivalent to 1000 grams. So, if you divide 1000 by 5, you get 200 grams. Good luck!

Mike saves $42 $ 42 a week for 7 7 weeks. During his 8 8 -day vacation, he plans to spend $8.25 $ 8 . 25 each day for snacks. Which expression shows how much money he will have left?

Answers

Answer:

(42 x 7) - (8.25 x 8)

Step-by-step explanation:

The answer is quite easy to answer,you see he saves 42 dollars each week for 7 weeks which is 42 times 7.He also says he plans to spend 8.25 each day for 8 days,which is 8.25 times 8.And to find how much is left you need to subtract.

he will have $228 left after his vacation

What are the next two terms in this pattern 3,6,5,10,9,18,17....?

Answers

Answer:

It looks like it's going in a distinct pattern

Step-by-step explanation:

3X2=6 5X2=10 9X2=18 17X2=34

But then the pattern stops so I'm not sure if that's right. But, I hope I at least helped in someway!~

Answer: 34,33


Step-by-step explanation: Look at the first five terms. 3,6,5,10 and 9

3x2=6 6-1=5 5x2=10 10-1=9

Multiply by 2 then subtract by 1.

17x2=34 34-1=33


4 shirts for $32.00

rate=______ Unit rate =_____

Answers

rate is $32 per 4 shirts
unit rate is 8 dollar per shirt

rate is cost/amount
unit rate=cost per 1 unit of merchendise

32/4=8/1=8 dollers per 1 shirt

rate=$32 per 4shirts
unit rate=$8 per shirt
8$ for each shirt. Just divide 32 by 4 and get the answer which is 8

at west mdle school there are 420 students who eat lunch the school lunch line always offers pizzas on Friday if 65% of students purchased pizza Friday the how many pizza lunches were purchased

Answers

Answer:

273

Step-by-step explanation: