Answer:
338
Step-by-step explanation:
1183/350%
= 338 people
type it in your calculator just like my equation and you'll get the answer.
The cost of ground beef per meal is $1.24.
To find the cost of ground beef per meal, we first need to convert the total weight of the package from pounds to ounces. Since there are 16 ounces in a pound, a 5-pound package of ground beef is equal to 80 ounces. Next, we divide the cost of the package ($12.40) by the total number of ounces (80) to find the cost per ounce.
This calculation gives us $0.155 per ounce. Finally, since Mrs. Jacobsen is using 8 ounces each day for dinner recipes, we multiply the cost per ounce ($0.155) by the number of ounces used per meal (8) to find the cost of ground beef per meal. The cost of ground beef per meal is $1.24.
#SPJ3
Answer:
B: The probability is equal to p%.
Step-by-step explanation:
Answer:
(2/3)x-(20/3)
Step-by-step explanation:
Answer:
In mathematics, the Pythagorean theorem, also known as Pythagoras' theorem, is a fundamental relation in Euclidean geometry among the three sides of a right triangle. It states that the area of the square whose side is the hypotenuse is equal to the sum of the areas of the squares on the other two sides. Wikipedia
a² + b² = c²
a = side of right triangle
b = side of right triangle
c = hypotenuse
x = start fraction two over three end fraction
x = 5
x = 4
x = four start fraction two over three end fraction