Find the multiplicative inverse of -10

Answers

Answer 1
Answer: Multiplicative inverse of -10 is -(1)/(10) because:

(-10)*(-(1)/(10))=1
Answer 2
Answer: Multiplicative inverse is also known as reciprocal. The reciprocal of -10 is -(1)/(10)

Related Questions

What is the square root of 65
If 1-√3 cot (x+15°)=0, find the acute angle x
What is 4 hours and 39 mins before 7:53 p.m
What is the least common denominator for the two fractions?
7. Sans summer job is moving lawns in his neighborhood. Mr. Friedman wants his lawn cut every 8 days l, and Mr. Cooper wants his lawn cut every 12 days. If same mows both yards today, how many days will it be before he mows both lawns on the same day again?8. Emma purchased a new dress for $27.61. How much change will she receive if she pays with a $100 bill? 9. What is the value of 25 — 3.9?

PLEASE ANSWER FAST!!! Which is the more reasonable measurement of the distance between the tracks on a CD:
1.6 ⋅ 10^−3 mm or 1.6 ⋅ 10^3 mm? Justify your answer.

Answers

The more reasonable measurement of the distance between the tracks on a CD is 1.6 ⋅ 10^-3 mm. This is also equal to 0.0016mm. 1.6 ⋅ 10^3 mm is too large for a CD track

How do I answer (y•40)+(y•8)

Answers

(y•40)+(y•8)

Solve for the entities in the parenthesis

= 40y + 8y

Add like terms

= 48y

This should be your answer, but let me know if it wasn't what you needed, thanks!

Is 96 fluid ounces greater than less than or equal to 8 pints

Answers

1 fluid oz is 0.0625 pints so 0.0625 x 95 = 6, therefore it is less than
Greater.

16 fluid ounces in a pint.
8 times 16 is greater so yeah.

Hank bought 2.4 pounds of apples. each pound cost 1.95. how much did hank spend on the apples.

Answers

2.4 X 1.95 = $4.68.. You multiple the two together.

Final answer:

In this mathematics problem, we needed to find out how much money Hank spent on apples. We did this by multiplying the amount of apples he bought (2.4 pounds) by the cost per pound ($1.95), which resulted in $4.68.

Explanation:

The subject of this problem is mathematics, specifically multiplication and money calculations. To find out how much Hank spent, we need to multiply the amount of apples he bought (2.4 pounds) by the cost per pound ($1.95). Here's a step-by-step way to do it:

  1. Hank bought 2.4 pounds of apples.
  2. The cost of the apples is $1.95 per pound.
  3. We need to multiply the amount of apples by the cost per pound, so 2.4 * $1.95.
  4. The equation looks like this: 2.4 * $1.95 = $4.68.

So, Hank spent $4.68 on apples.

Learn more about Multiplication and Money Calculations here:

brainly.com/question/35865548

#SPJ2

What is 70 pennies decreased by 20%?

Answers

70-20%=56
You multiply 70 x .2 = 14 and then subtract
70-14=56
So your answer is 56 pennies
The answer is 56 pennies!ヽ(◉ ͜ʖ◉)ノ


The ratio of length to width in Gus's driveway is 13 yards to 4 yards . What is the ratio in feet?

Answers

The answer would be 624 ft. I think im not in ratio yet...