Definition for enviable

Answers

Answer 1
Answer: Enviable means very desirable

Related Questions

Select the rational expression that is equivalent to the given expression below.4/x-3
Please help and explain with these 2 math questions!!!!!!
900 is 1/10 of 9,000 true or false
Write n+5n=______ in simplest form.
What is the negative square root of 0.64??????

there are 20 ounces of water in a glass. someone drinks 55%of the water. how many ounces of water is left?

Answers

Given:
20 ounces of water
someone finishes 55% of water
What is left?

20 × 0.55    (55% = (55)/(100) = 0.55)
11 

20 - 11 = 9
There are 9 ounces of water left

What is the product of -1 3/4 and 2 4/5 expressed as a mixed number

Answers

-2 3/5 would be the answer to the problem

Mick paid $2.94 in sales tax on a item that cost $42.00 before tax. At tthat rate, how much would he oay in slaes tax for an item thyat costs $58.00 before tax?

Answers

Sales Tax Rate = 2.94/42 x 100 = 7%

Item = $58

Sales Tax = 7% of $58 = 0.07 x 58 = $4.06

-----------------------------------------
Answer: Sales Tax = $4.06
-----------------------------------------

432 square feet 2/3 is with what's the length

Answers

432 divide by 3. then multiply by two equals 288.

A contractor purchases 4 dozen pairs of padded work gloves for ​$58.56 SheShe incorrectly calculates the unit price as ​$14.64 per pair for the expense report. What is the correct unit​ price? What is the​ error?

Answers

She multiplied 14.64 by 4.
But there are 4 dozen making it 12*4=48 gloves
the correct unit price is 1.22 per each pair where as she calcualted the price of 12 gloves as 14.64

I’m on problem #2. I need help because this is worded weird. Would I multiply all of those ingredients by 10? Or add them all together then multiply by 10? Please help me!

Answers

Answer:

$3.33

Step-by-step explanation:

The costs listed are the cost for the total dinner (all 10 people).  You need to add up all the costs, then divide by 10 to find the cost per person.

12.50 + 2.29 + 1.89 + 2.47 + 1.29 + 1.65 + 2.25 + 8.98 = 33.32

33.32 / 10 = 3.332

Rounded to the nearest cent, each serving costs $3.33.

Answer:

Hello there, you would multiply.

Step-by-step explanation:

You can't add by 10 if there are 10 more people, because all the ingredients would have to be timed