What is 27/32 divided by 7/8

Answers

Answer 1
Answer:

A division is a process of splitting a specific amount into equal parts. 27/28 is the answer for 27/32 divided by 7/8.

What is Division?

A division is a process of splitting a specific amount into equal parts.

we need to calculate the value of 27/32 divided by 7/8.

twenty seven by thirty two divided by seven by eight.

Here the two numbers are fractions. One fraction is divided by other fraction.

(27/32)/(7/8)

The division turns to multiplication when denominator fraction is taken to numerator.

27/32 × 8/7

twenty seven by thirty two times of eight by seven.

27/4 × 1/7

When 27/4  is multiplied with 1/7

We get 27/28.

Hence 27/28 is the answer for 27/32 divided by 7/8.

To learn more on Division click:

brainly.com/question/1575906

#SPJ2

Answer 2
Answer: the answer in exact form is 27/28 but in decimal form it is 0.96

Related Questions

What’s the answer to 9 and 10???
there are 5 pounds of apples in one bag make a table to show how many pounds of apples are in 6 bags. how do you know your answer is reasonable
The sum of 5 and a number x
Sa se gaseasca numerele a si b a caror medie aritmetica este 200 si care sunt invers proportionale cu 8 si respectiv 4,5.
Can someone PLEASE explain cos and sin?!

Write an equation that is perpendicular to y= 1/2x+5 and passes through (4,8)

Answers

Answer:

y = -2x + 16.

Step-by-step explanation:

The slope of the perpendicular line = -1 / slope of the given line

= -1 / 1/2 = -2.

Using the point slope form of the equation of a straight line:

y - y1 = m (x - x1)

y - 8 = -2(x - 4)

y - 8 = -2x + 8

y = -2x + 16  is the required equation.

Charlie bought a 2and 1 half bag of oranges for $3.75.What is the cost of one pound of oranges?

Answers

Charlie buys 2.5 pounds of oranges for 3.75.

To find out how much he will pay for 1 pound of oranges, use the proportion

2.5/3.75 = 1/x
Cross multiply to get x = $1.50 per pound of oranges.
Let  number be "x"( the cost of one pound of oranges ) ;
( 2  1 / 2 )x = 3.75 ;
( 5 / 2 )x = 375 / 100 ;
x = ( 375 / 100 )
×( 2 / 5 ) ;
x = 750 / 100 ;
x = $7.50 ;


HELP ME PLEASE I BEG YOU I REALLY NEED WITH THESE QUESTIONS!!!!!!!!

Answers

the first one is B because there is only positives.
the other two is A and C. i don't know how to explain it to you w/out being there in person to tell you. but these are the answer's. 

Describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense

Answers

Let's say we're at the store and you want to buy 10 boxes of cookies for a party. Each box of cookies cost 4.89(counting tax), you don't know if you have enough money to buy the cookies with the $65.00 you have with you. You could round the price up to $5.00 and do more simple multiplication. Your total would estimate about $50.00. Now you know you have more than enough money to buy cookies. I hope that makes sense. :)

The field at Harrington Middle School is 70 yards long and has a diagonal measure of 84 yards. What is the perimeter of the triangular field?

Answers

Answer:

200.43 yds

Step-by-step explanation:

84 x 84 = 7,056

70 x 70 = 4,900

7,056 - 4,900 = 2,156

√(2156) = 46.43

84 + 70 + 46.43 = 200.43 yds

How many decimeters is there in 5 yards

Answers

5yd = 45.72 decimeters
45.72 decimeters                                  that is it
Other Questions