at the dog show, there are 4times as many boxers as spaniels. If there are a total of 30 dogs, how many dogs are spaniels?

Answers

Answer 1
Answer: Their are six spaniels 
Answer 2
Answer: `there are 6 spaniels and 24 boxers.
-hope this helped

Related Questions

PLEASE HELP ME ASAP 10 POINTS
Identify the type of sequence shown in the table below and select the appropriate response. N: 1, 2, 3, 4, 5F(n): 12, -36, 108, -324, 972 A) arithmetic sequence; common difference is -48 B) arithmetic sequence; common difference is 144 C) geometric sequence; common ratio is -3 D) geometric sequence; common ratio is 3
What is the approximate volume of the cylinder? height = 52.2 cm; diameter = 20 cm A. 1640 cm3 B. 3300 cm3 C. 16,400 cm3 D. 65,600 cm3
-6x +6x-1 simplified
Write the equation and solve: eight more than the sum of a number and 5 is 20

If 2b= -3, what is the value of 1 – 4b?

Answers

If we have the expression 2b = -3, then the value of the expression 1 - 4b is 4.

Step 1: Solving for 'b'

We are given the equation 2b = -3. To isolate 'b,' we need to get rid of the coefficient 2 attached to 'b'. To do that, we'll divide both sides of the equation by 2:

2b / 2 = -3 / 2

b = -3/2

Step 2: Substitute 'b' in the expression 1 - 4b

Now that we have the value of 'b' as -3/2, we can substitute it into the expression 1 - 4b:

1 - 4(-3/2)

Step 3: Simplify the expression

To simplify the expression, we'll perform the multiplication first:

1 + 6/2

Next, we add 1 and 6/2:

1 + 3 = 4

To know more about expression here

brainly.com/question/14083225

#SPJ2

Answer:

Step-by-step explanation:

2b= -3, what is the value of 1 – 4b?

2b= -3

b = -3/2

Then 1 - 4b

= 1- 4(-3/2)

= 1+12/2

= 1+ 6

= 7

What is the interquartile range of this data?5

8

13

17

Answers

Lowest value: 2

Highest value: 19

Median: 8

Lower quartile: 6

Upper quartile: 14

Range: Highest value - Lowest value = answer

Range: 19 - 2 = 17

Interquartile range: Upper quartile - Lower quartile = answer

(IQR) interquartile range = 14 - 6 = 8

So the answer to your question would be 8 :)

~hope this helps, have a good day/afternoon/night~

Answer:

8

Step-by-step explanation:

I took the test and got it 100% right!

The unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas

Answers

The unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas is 0.49

What is Division?

A division is a process of splitting a specific amount into equal parts.

We have to find the  unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas

Unit rate is the ratio of two different units, with denominator as 1.

To find unit rate we have to divide one point nine six by four

Unit rate = 1.96/4

We get zero point four nine

=0.49

Hence, the unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas is 0.49

To learn more on Division click:

brainly.com/question/21416852

#SPJ3

Divide to find the unit rate

1.96/4 = 0.49

Answer: $0.49 per pound

there are 150 sheep in a flock 34% of them are white what is the total number of white sheep in the flock?

Answers

150 (total) × 34 (percent) = 5,100

5,100 ÷ 100 (total percent you can have) = 51

51 sheep are white.

51. 34
150. 100

Oranges cost $1.79 a pound. Miguel bought 3.6 pounds of oranges. How much did the oranges cost, to the nearest cent?

Answers

Answer: 644cents

Step-by-step explanation:

From the question, we were told that

1 pound = $1.79

Miguel bought 3.6 pounds of oranges. This will cost

$1.79 x 3.6 = $6.444

Recall:

$1 = 100cents.

Therefore, $6.444 = 6.444 x 100 = 644.4cents = 644cents. To the nearest cent

How many centimeters are in a kilometer

Answers

For 1 kilometer, it is 100,000 Centimeters. 
100,000.................................