If we have the expression 2b = -3, then the value of the expression 1 - 4b is 4.
Step 1: Solving for 'b'
We are given the equation 2b = -3. To isolate 'b,' we need to get rid of the coefficient 2 attached to 'b'. To do that, we'll divide both sides of the equation by 2:
2b / 2 = -3 / 2
b = -3/2
Step 2: Substitute 'b' in the expression 1 - 4b
Now that we have the value of 'b' as -3/2, we can substitute it into the expression 1 - 4b:
1 - 4(-3/2)
Step 3: Simplify the expression
To simplify the expression, we'll perform the multiplication first:
1 + 6/2
Next, we add 1 and 6/2:
1 + 3 = 4
To know more about expression here
#SPJ2
Answer:
Step-by-step explanation:
2b= -3, what is the value of 1 – 4b?
2b= -3
b = -3/2
Then 1 - 4b
= 1- 4(-3/2)
= 1+12/2
= 1+ 6
= 7
8
13
17
Lowest value: 2
Highest value: 19
Median: 8
Lower quartile: 6
Upper quartile: 14
Range: Highest value - Lowest value = answer
Range: 19 - 2 = 17
Interquartile range: Upper quartile - Lower quartile = answer
(IQR) interquartile range = 14 - 6 = 8
So the answer to your question would be 8 :)
~hope this helps, have a good day/afternoon/night~
Answer:
8
Step-by-step explanation:
I took the test and got it 100% right!
The unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas is 0.49
A division is a process of splitting a specific amount into equal parts.
We have to find the unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas
Unit rate is the ratio of two different units, with denominator as 1.
To find unit rate we have to divide one point nine six by four
Unit rate = 1.96/4
We get zero point four nine
=0.49
Hence, the unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas is 0.49
To learn more on Division click:
#SPJ3
Answer: 644cents
Step-by-step explanation:
From the question, we were told that
1 pound = $1.79
Miguel bought 3.6 pounds of oranges. This will cost
$1.79 x 3.6 = $6.444
Recall:
$1 = 100cents.
Therefore, $6.444 = 6.444 x 100 = 644.4cents = 644cents. To the nearest cent