The question is incomplete, complete question is;
Chocos is a dish made from wheat, suguar, and cocoa. Bertha is making a large pot of chocos for a party. Wheat (w) costs $5 per pound, sugar (s) costs $3 per pound, and cocoa (c) costs $4 per pound. She spends $48 on 12 pounds of food. She buys twice as much cocoa as sugar. How much wheat, sugar, and cocoa will she use (in pounds) in her dish?
Answer:
She uses 3 pounds of wheat, 3 pounds of sugar and 6 pounds of cocoa in her dish.
Step-by-step explanation:
Given,
Total amount of spent money = $ 48
Total quantity of ingredients = 12 pounds
Let the quantity of wheat, sugar and cocoa she buys be x, y z pounds respectively.
And according to question, quantity of cocoa is 2 times of sugar.
Now substituting the value of z in equation 1and 2, we get;
Now multiply equation 3 by 5 and then subtract equation 4 from it.
And substituting the value of y in equation 3, we get;
Thus the amount she uses is 3 pounds of wheat, 3 pounds of sugar and 6 pounds of cocoa in her dish.
the same price per pound?
Answer:
0.35 cents
Step-by-step explanation:
Answer:
it is $0.35 per pound
Step-by-step explanation:
1.75/5 = 0.35
12x+6=5x
Answer: There is one solution to the given equation.
Step-by-step explanation: We are given to find the number of solutions to the following equation :
Since the given equation is linear in one variable x, so it will have only one solution.
The solution of equation (i) is given by
Thus, there is one solution to the given equation.
B. Right 1 unit. Up 5
C. Left 2 units. Up 2
D. Right 2 units. Up 2
Answer: a
Step-by-step explanation: