There are 36 pencils in 6 packs. Igor wants to know how many pencils are in 1 pack. Elsa wants to know how many pencils are in 3 packs.

Answers

Answer 1
Answer:

6 pencils are in 1 pack. & 18 pencils are in 3 packs.

What is division?

Division is the process of splitting a number or an amount into equal parts.

Division is one of the four basic operations of arithmetic, the ways that numbers are combined to make new numbers. The other operations are addition, subtraction, and multiplication.

here, we have,

There are 36 pencils in 6 packs.

Igor wants to know how many pencils are in 1 pack.

i.e. we have to 36/6

                       =6

Elsa wants to know how many pencils are in 3 packs.

i.e. we have to 3*6

                      =18

Hence, 6 pencils are in 1 pack. & 18 pencils are in 3 packs.

To learn more on division click:

brainly.com/question/21416852

#SPJ2

Answer 2
Answer: Igor: 6 pencils: 1 pack
Elsa: 18 pencils: 3 packs

Related Questions

Can someone help me with that,numbers 2,3,4,5 I need the distance time and.rate
In triangle LMN, the measure of m_L =75°and m_M is one-half m_N. what is m_M?
Bianca poured four cups of milk from a full half-gallon container. How many cups of milk were left in the container?
What is 14 ten thousand + 12 ten thousand
Is 6.700 equal to 6.7?

How to find the diameter with a radius of 42.5

Answers

Diameter is double of the radius .
So diameter =85 cm.
You will multiply it

A 3-column table with 3 rows. Column 1 is labeled Vehicle with entries Sedan, Minivan, Truck. Column 2 is labeled Miles Traveled with entries 630, 798, 864. Column 3 is labeled Gasoline Used (gallon) with entries 35, 42, 54.Find the unit rate of miles per gallon for these vehicles

Sedan:
Minivan:
Truck:

Answers

Divide 630 by 30 then divide 798 by 42 finally divide 864 by 54 and ur answer for the sedan is :18 mpg then the minivan : 19 then the truck is :16

Answer:

Sedan:  ✔ 18

Minivan:  ✔ 19

Truck:  ✔ 16

Step-by-step explanation:

just made it to understand

PLEASE HELP PLS HELP MEEEE

Answers

Answer:35%

Step-by-step explanation:

7/20 is .35. Thus what percent is 7 to 20? 35 percent

Answer:

35% is the correct answer. hope this helped. if not let me know, and i will make it up to you.

I think garden center grass seed sells for eight dollars per pound Haley spent $10 on grass seeds what amount of C did he buy

Answers

If seeds are 8 per pound then you need to find the unit rate and make a proportion with how much she spent. So you can make a ratio of 1(pound) / $8 compared to x(pounds) / $10. Then, cross-multiply.
 10 = 8x.   Divide both sides by 8
 10/ 8 = x  Simplify the fraction
 1 1/4 = x
So, she bought 1 1/4 pounds of seeds

which equation is represented by the function table below?          x's are 1,2,3,4              y's are 8,14,20,26     

Answers

f: R -> R, f(x) = ax + b;
f(1) = 8 => a + b = 8;
f(2) = 14 => 2a + b = 14 => a = 6 and b =2;
f(3) = 20 => 6*3 + 2 = 20 True;
f(4) = 26 => 4*6 + 2 = 26 True;

then, f:R -> R, f(x) = 6x + 2;
\int\limits{(x)} = 6x + 2

a right triangle has legs measuring 4.5 meters and 1.5 meters the lengths of the legs of a second triangle are proportional to the lengths of the legs of the first triangle which could be the lengths of the legs of the second tiangle please answer i really need help in this question thanks

Answers


One approach that might be a great help would be if you would look
at the choices ... those things at the bottom of the question that you
didn't give us.

-- One leg is 3 times the length of the other leg.

-- Any right triangle that has one leg three times as long as the other
leg is similar to this triangle. 

I'll bet that if you look through the choices, you'll find one there.

Since they are proportional, it doesn't make much of a difference.