Step-by-step explanation:
We have
1 pound = 16 ounces
12 pound = 12 x 16 ounces = 192 ounces
A shopper bought a 12- pound bag of oranges for 18.75.
That is
Price of 12 pounds = 18.75
Price of 192 ounces = 18.75
Option A is the correct answer.
Answer:
48 spices
Step-by-step explanation:
The number of spices each has is a multiple of 5, 3, and 4.
The number of spices each has is 5x, 3x, and 4x.
Pru has 5x spices.
Piper has 3x spices.
Pru has 24 more spices than Piper, so
5x = 3x + 24
2x = 24
x = 12
Phoebe has 4x spices, so Phoebe has
4(12) = 48
Answer:
Step-by-step explanation: Pru, Piper, Phoebe their ratio 5:3:4 added = 12
What this would mean is that Pru has 5/12 of the total amount, Piper has 3/12 of the total, and Phoebe has 4/12 of the total amount of spices all together.
pru = piper + 24
5/12x = 3/12x + 24
5/12x - 3/12x = 24
2/12x = 24
x = 24 / (1/6)
x = 24 * 6
x = 144 spices in all.
Pru has : 5/12(144) = 720/12 = 60 spices
Piper has : 3/12(144) = 432/12 = 36 spices
Phoebe has : 4/12(144) = 576/12 = 48 spices <====
2(36-4t) t= 3.4