Lila collected the honey from 3 of her beehives.from the first hive she collected 2/3 gallon of honey.the last two hives yielded 1/4 gallon each.A.how many gallons of honey did lila collect in all?

Answers

Answer 1
Answer: Lila collected 7/6 gallons of honey, which is 1 1/6 gallons of honey.
Here is how to do it:
 to add fractions you need the denominators to be the same, so you multiply the values in the fractions to get a denominator of 6.--> 4/6+3/6. 
Then we add the numerators.--> 7/6. 
Then we simplify 7/6, which is 1 1/6.

Related Questions

At Raging River Sports, polyester-fill sleeping bags sell for $79. Down-fill sleeping bags sell for $149. In one week the store sold 14 sleeping bags for $1456.A.Let x represent the number of polyester-fill bags sold and let y represent the number of down-fill bags sold. Write a system of equations you can solve to find the number of each type sold. B.Explain how you can solve the system for y by multiplying and subtracting. C.Explain how you can solve the system for y using substitution. D.How many of each type of bag were sold?
a baseball has the diameter of 3.8 inches, about how many times more volume does a basketball with radius of 4.78 inches have than a baseball
Stephanie goes shopping on Sunday. Shehas $60. After buying 20 chocolates, shehas $10 left. How much did each chocolatecost
Determine whether the sequence is arithmetic, geometric, both, neither. 16,8,4,2,... is what
I have a problem from precalculus cosx/1-tanx +sinx/1-cosx =cosx+sinx prove the identity

And aquarium tank holds 95 L of water how much is this an gallons use the following conversion 1 gallon is 3.8 L

Answers

Answer:


Step-by-step explanation:

\text{95 Liters} * (1 gallon)/(3.8 Liters) = \text{25 gallons}

This is called dimensional analysis. The set of brackets on the left should have a unit cancel with the current unit.

Felipe can choose 1 snack from a box containing 3 different granola bars, 4 different kinds of fruit, and 2 different kinds of chips.How many ways can Felipe choose a snack?

A.
14

B.
5

C.
9

D.
24

Answers


Did you say he can choose " 1 snack " ?

Well then.  There are 9 different items in the box, so he has
9 different choices of snack. 

I guess that means he can choose his snack in 9 ways.


there are 9 choices so if u r choosing only 1 then there are 9 choices

Bruce rents snowmobiles to tourists. He charges $135 for 4 hours and $202.50 for 6 hours? What is the hourly rate Bruce charges to rent a snowmobile? Write a direct variation equation, then solve.

Answers

Answer:

The hourly rate Bruce charges is, $33.75

Step-by-step explanation:

Direct Variation states two variables that can be expressed by an equation in which one variable is equal to a constant times the other, or we can say that if one variable changes then the other changes in proportion to the other.

i.e y \propto x or

y = kx where k is the constant.

Let x be the number of hours and y be the charges.

He charges $ 135 for 4 hours, by using direct variation;

135= k( 4)

Solve for k:

k = (135)/(4) = \$ 33.75 per hour

Now, for 6 hours he charges $ 202.50, by using direct variation.

202.50 = k(6)

Now, solve for above k: we have

k = (202.50)/(6)  = \$ 33.75 per hour.

Therefore, the hourly rate Bruce charges to rent a snowmobile, k is, $ 33.75


Answer: Hourly rate of rent a snowmobile is $ 33.75.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Amount Bruce charges for 4 hours = $135

Amount Bruce charges for 6 hours = $ 202.50

Since there is direct variation, as with the increase in hours the cost will also increase.

So, it will be written like this :

(135)/(4)=(202.5)/(6)

But we need to find the hourly rate which will be

(135)/(4)=\$33.75

Hence, hourly rate of rent a snowmobile is $ 33.75.

660 is 10 times as much as 600 true or false

Answers

False. 660 is not 10 times as much as 600. It is 10 times as much as 66, because everything has moved left in the place value column by one step.

100 times 100 times 100 times 100 times 100 times 4000

Answers

(100^5) * 4000 = 10000000000 * 4000 = 4 * 10^13

Answer:

40,000,000,000,000

Step-by-step explanation:

Because 100 times 100 is 10,000 times 100 is 1 million 1,000,000 times 100 is 100,000,000 times 100 is 10,000,000,000 times 4000 is 40,000,000,000,000

pleeeeeeeease help me im so confused!!!  m has put $500 into a savings account that pays her 2% annual interest, how much will her $500 be worth after 2 months?

Answers

so m puts in 500 dollars
it's 2% or 2/100 in a year or 12 months
so in 2 months or 1/6 year
she will get 2/600=0.33%
so 0.33% of 500=1.6666
1.6666+500=501.666
that's great considering that after 4 years saving at wells fargo I only got 16  cents interest
first form an equation: 500+(500*0.02x)=y
2% is the annual interest so 2 months would be 1/6 (of 2%.
2% of $500 is $10. 1/6 of of $10 is $1.67.
Add that to your initial $500, and you get $501.67, so your $500 dollars will be worth $501.67 after 2 months