If x equals 8-(-2.25) and y equals 6-4.2-(-4.9) what is the value of x-y

Answers

Answer 1
Answer:

x = 8-(-2.25) = 8+2.25 = 10.25

y = 6-4.2-(-4.9)=6-4.2+4.9=6+0.7=6.7

x-y = 10.25.-6.7= (1025)/(100) - (670)/(100) = (1025-670)/(100) = (355)/(100) =3.55

Answer 2
Answer: x=8-(-2.25)
x=8+2.5
 x=10.5


y=6-4.2-(-4.9)
y=1.8+4.9
y=6.7

x-y=10.5-6.7=3.8
The  answer is: 3.8



Related Questions

15 POINTS which is the graph of the cube root function f(x)=3 square root x?
How many quarter hours are in 5 hours?
The ratio 63:18:27 in simplest form.
What value or values of x satisfy 2x + 5.31 = 4.2?ESBE x can only equal -3.2. x can only equal 7.4. O x can equal -3.2 or -7.4. O x can equal -3.2 or 7.4.
(3.9E-2)(2.3E6) and (4.18E-4)(9E-4)​

Convert 4.15 to a fraction in lowest terms

Answers

4(3)/(20)
4.15
= 4+ 0.15
= 4+ 15/100
= 4+ 3/20
= 80/20+ 3/20
= 83/20

The final answer is 83/20~

Factor the trinormial S^2+8s+7

Answers

s^2 + s + 7s + 7 = s( s + 1 ) + 7( s + 1 ) = ( s + 1 )( s + 7 )

5. A banner is made of a square and a semicircle. The square has side lengths of 26 inches. One side of the square is also the diameter of the semicircle. What is the total area of the banner? Use 3.14 for pi

Answers

Answer: 941.33 square inches

Step-by-step explanation:

Given : The side length of square = 26 inches

Area of square = (side )^2

=(26)^2=676\text{ square inches}

Also, it given that one side of the square is also the diameter of the semicircle.

i.e. diameter = 26 inches

Radius = half of diameter = 13 inches

Then , the area of the semicircle = (\pi r^2)/(2)

=((3.14)(13)^2)/(2)=265.33\text{ square inches}

Now, the  total area of the banner = Area of square +Area of semicircle

=676\text{ square inches}+265.33\text{ square inches}\n\n=941.33\text{ square inches}

Hence, the total area of the banner= 941.33 square inches

What value does the 9 in 93 represent

Answers

The 9 represents 90.....................

each evening, Marisol spend at least twice as much time reading as she spends doing homework. If Marisol works on her homework for 42 minutes, how much time can she spend reading?

Answers

To get the result we can use knowledge that reading is 2 times longer than HW.
To find this value we just have to multiply 42 times 2 so
40*2=80
Its 1 hour and 20 min - its the result
multiply 42 times 2 and your answer will be 84

PLEASE HELP with these math questions (Please don't answer if you don't know all of them)

Answers

sqrt (53) = 10 * sqrt (0.53)

0.53 = 64/121
sqrt (0.53) = sqrt (64)/ sqrt (121) = 8/11 = 0.7273
Therefore sqrt (53) = 10 * 0.7273 = 7.27

sqrt (108) = 10 * sqrt (1.08)
sqrt (1.08) = sqrt (676/625) = 26/25 = 1.04
Therefore sqrt (108) = 10 * 1.04 = 10.4

sqrt (128) = 10 * sqrt (1.28)
sqrt (1.28) = sqrt (289/225) = 17/15 = 1.133
Therefore sqrt (108) = 10 * 1.133 = 11.33