What is the cube answer to 24

Answers

Answer 1
Answer: Do you mean cube root because the cube root of 24 is 2.88 and other repeating decimals
Answer 2
Answer: it would be 2.88 because the cube root 

Related Questions

What is a even number between 2 and 10
Write a quadratic equation whose roots are 1+8i and 1-8i
Which circles have a circumference of 20pi units? Choose all answers that are correct. a) a circle with a diameter of 40 units; b) a circle with a radius of 10 units; c) a circle with a diameter of 20 units; d) a circle with a radius of 20 units?
in seans fish tank their are 6 times as many goldfish as guppies. there are a total of 21 fish in the tank.how many more goldfish are there than guppies?
3 friends are sharing 1 1/2 pizza what fraction of pizza does each friend get

You read 16 pages in 20 minutes and your friends read 25 pages in 30 minutes who reads faster​

Answers

Answer:

You read faster because in 20 minutes you read 16 pages but your friends had 30 minutes they had more time that's why they read more pages not because they read fast

Your friend reads faster

You: 48pg/1hr 0.8pg/1min
Friend: 50pg/1hr 0.83pg/1min

What us the unit price of 32 ounces of yogurt that cost 4.79$

Answers

Do you mean the cost per ounce? 
Then that would be $0.1496, or rounded to the nearest cent, 15 cents a ounce.

How do you get the revenue of numbers

Answers

Answer:

Step-by-step explanation.    Revenue is word for the amount of money a company generates from its sales.

Revenue is most simply calculated as the number of units sold multiplied by the selling price.

Because revenues do not account for costs or expenses, a company's profits, or bottom line, will be lower than its revenue. HOPED THIS HELPED FEEL FREE TO ASK ME ANY QUESTIONS! :D

Answer:

Revenue, often referred to as "total revenue," is the total amount of money earned by selling a specific quantity of a product or service at a given price. It's calculated by multiplying the number of units sold (quantity) by the price per unit.

The formula for calculating total revenue is:

Total Revenue=Quantity×Price per Unit

In this formula:

Quantity refers to the number of units of the product or service sold.

Price per Unit is the amount of money received for each unit sold.

To get the revenue for a specific set of numbers, you need to know the quantity of units sold and the price per unit for each of those numbers. Multiply the quantity of units sold by the price per unit for each number to calculate the revenue for that particular number. Then, sum up the revenues for all the numbers to get the total revenue.

For example:

Suppose you sold 10 items at $20 each and 5 items at $30 each. The revenue for each set of numbers would be:

For 10 items at $20 each:

Revenue=10×20=200

For 5 items at $30 each:

Revenue=5×30=150

To find the total revenue for both sets, simply add the individual revenues:

Total Revenue=200+150=350

A rectangle is 70 yards the long, it's area is 3430 yards. what is the width of the field

Answers

3430 divided by 70 would give us 49. So 49 yards is how long the width of the field is.
The width would be 49

A rectangle has an area of 30 m² and a perimeter of 34 m. What are the dimensions of the rectangle?

Answers

15 AND 2. 
BECAUSE 15+15+2+2=34 
                and 15×2= 30
   
                           .P.S. PHANTOM SNIPERS

Hey guys I need some answers I already have answers but I'm not sure and I don't want to ask my teachers because I want it to be perfect you know I'm top 5 of my class and I losing it rn huhu or don't just give the answer just advice but both will be great

Answers

Answer:

30) A

31) Joe

Step-by-step explanation:

30) There are 3 months that begin with J and none a a month begining with  M afterwards therefore there is no posibility

January, February

June, July

July, August

31) Order in height

Joe -Tallest

David

Alex

Mark

Sam

Answer:

29. 29° C

30. A

31. Sam is the tallest