Answer:
Step-by-step explanation:
1) 4x + 3 <= 3x - 5
Subtract 3 from both sides
4x + 3-3 <= 3x - 5 -3
4x <= 3x - 8
Subtract 3x form both sides
4x - 3x <= 3x -3x - 8
x <= -8
Answer:
CHALLENGE ACCEPTED!!
Step-by-step explanation:
4x + 3 ≤ 3x - 5
4x - 3x ≤ -5 -3
x ≤ -8
sorry, cant draw the number line but hope the solution helps.
-2x > 6
-2x ÷ -2 > 6 ÷- 2
x > -3
1/8(3x - 16) < 4
3/8x - 2 < 4
3/8x < 4 + 2
3/8x < 6
x = 16
x - 3/2 ≥ -5
x - 3 ≥ -5 × 2
x - 3 ≥ -10
x ≥ -10 + 3
x ≥ 7
As per the concept of unitary method, the price of gasoline per gallon is $2.45.
To find the price of gasoline per gallon, we can use a simple mathematical calculation. The formula to calculate the price per gallon is:
Price per Gallon = Total Cost / Number of Gallons
Given that Denise paid $27.44 for 11.2 gallons, we can plug these values into the formula to find the price per gallon:
Price per Gallon = $27.44 / 11.2 gallons
Now, let's perform the calculation:
Price per Gallon = $2.45 (rounded to two decimal places)
To know more about unitary method here
#SPJ2
In this question, we're trying to find the price of 1 gallon of gasoline. We know this because in the question, it says "per gallon", meaning that we are trying to find the price for 1 gallon.
We know that:
With the information above, we can solve the question.
In order to find how much 1 gallon of gas cost, we would divide 27.44 by 11.2
Divide:
When you're done solving, you should get 2.45.
This means that each gallon of gas costs $2.45
Answer:
There were 7 girls in Mr. Brown's class to begin with.
i really hope this helps/brainliest is always appreciated