If my final exam is worth 30% and my class average is 80, what do I need to get to pass the exam?

Answers

Answer 1
Answer: You haven't told us what the passing percentage is on the exam,
or what the passing percentage is for the semester, or any of that.



Related Questions

A business letter style that shows all text aligned to the left side of the page is calleda. full block.b. left block.c. justified block.d. modified block.
The atmosphere and oceans are constantly moving. Their activity is due primarily to _____. the Sun's energy the moon's gravity the earth's gravity air pressure
What are some advantages of using the graphical method of vector resolution?
Firearms are typically found in which way
I dont get why its c i dont under the graph for the vertical component in option c

When water waves approach an obstacle such as the supports holding up a pier, they will bend around the supports. This wave phenomenon is calleda. reflection.
b. refraction.
c. diffraction.
d. polarization.

Answers

It is called diffraction. C.  The spreading out of the waves.

A golf ball is dropped from rest from a height of 9.5m.  It hits the pavement then bounces back up rising  just 5.7 m before falling back down again.  A boy then catches the ball on the way down when it is 1.20 m above the pavement.  Ignoring air resistance, calculate the total amount of time the ball is in the air, from drop to catch.

Answers

Answer: 3.4s

Explanation:

There are three stages in the motion of the ball, so you have to calculate the times for every stage.

1) Ball dropping from 9.5m: free fall

d = Vo + gt² / 2

Vo = 0 ⇒ d = gt² / 2 ⇒ t² = 2d / g = 2 × 9.5 m / 9.81 m/s² = 1.94 s²

t = √ (1.94 s²) = 1.39s

2) Ball rising 5.7m (vertical rise)

i) Determine the initial speed:

Vf² = Vo² - 2gd

Vf² = 0 ⇒ Vo² = 2gd = 2 × 9.81 m/s² × 5.7m = 111.8 m²/s²

⇒ Vo = 10.6 m/s

ii) time rising

Vf = Vo - gt

Vf = 0 ⇒ Vo = gt ⇒

t = Vo / g = 10.6 m/s / 9.81 m/s² = 1.08 s

3) Ball dropping from 5.7 m to 1.20m above the pavement (free fall)

i) d = 5.7m - 1.20m = 4.5m

ii) d = gt² / 2 ⇒ t² = 2d / g = 2 × 4.5 m / 9.81 m/s² = 0.92 s²

t = √ (0.92 s²) = 0.96s

4) Total time

t = 1.39s + 1.08s + 0.96s = 3.43s ≈ 3.4s

The time the ball takes to fall 9.5 meters is the square root of (19/g), where g is gravitational acceleration.
The time it takes to rise to 5.7 meters is the square root of (11.4/g), for the same value of g. 
The time it takes to fall from 5.7 meters to 1.2 is the square root of (9/g). 
So the answer is [sqrt(19)+sqrt(11.4)+sqrt(9)]/sqrt(g). If g=10, the answer is 3.39 seconds; if g=9.8, the answer is 3.43 seconds.

A train travels 225 kilometers in 2.5 hours. What is the train’s average speed?

Answers

the train travells at he speed of 225 km/2.5h
now
225km=225000m
2.5 hr=150min=9000s
=>avg sp of train is=225000/9000s=25m/s

Answer:

562.5

Explanation:

Ted wants to hang a wall clock on the wall by using a string. If the mass of the wall clock is 0.250 kilograms, what should be the tension of the string so that it can sustain the weight of the wall clock?

Answers

The clock is pulling the force towards earth's center because of gravity.
That force is equal to:
F = m*g   where g is gravitational acceleration. 

We will take that g = 9.81m/s^2

Now:
F = 0.25 * 9.81 = 2.4525 N

The string needs to sustain that force, therefore minimum Force that string has to be able to sustain is:
2.4525 N

The answer is 2.45 newtons because 1 kg = 9.8 newtons so when we use that ratio, we get around 2.45 newtons for 0.25 kg. This would be your (B) option I think.

A sample that is treated exactly like the other experimental groups except that the variable is not applied to it is a(n) _____. a. observation
b. variable
c. control
d. hypothesis

Answers

This is a "control" - answer c).

You always need a control in an experiment, otherwise you don't know what influenced the changes. Imagine you make children eat more vegetables and they grow - do you know if it's due to vegetables or not? You need to have another group that eats normal amounts of vegetables to compare this. 

Um I don't remember how to do this, help :(

Answers

Pressure is a measure of force per unit area:

P = F/A

The water exerts a pressure of 202 kPa = 202,000 Pa on the diver, who has a surface area of 1.50 m². Then the force exerted by the water is F such that

F = PA

F = (202,000 Pa) (1.50 m²)

F = 303,000 N = 303 kN