Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
Answers
the answer would be 0.4
3 1/2 = 7/2 = 3.5
$1.4 / 3.5 = $ 0.4
I would cost 40 cents per ouce of cereal
I honestly have no idea how to solve this question 8c=5c+21
Answers
Remember this rule: Whenever you try to isolate the variable do the same operation to both sides Using the rule above subtract 5c from both sides getting 3c = 21 Divide by 3 to both sides Now you have c = 7 Thats you answer, if you have anymore questions just PM me
Well, subtract 5c from both sides, so cross out 5c and do 8c-5c which is 3c. S 3c=21. 21 divided by 3 is 7. So c is. 7.
A salesperson receives a 2.5% commission on sales, what commission does the salesperson receive for $8,000 in sales
Answers
Percentage of commission received by the salesperson = 2.5% Amount of sales made by the salesperson = $8000 Then The amount of commission received by the salesperson = (2.5/100) * 8000 dollars = 2.5 * 80 dollars = 200 dollars So the salesperson receives a commission of $200 on the total sales made. I hope the procedure is clear enough for you to understand. You can use this method in future for solving similar problems without requiring any help from outside.
What's the multiplicative inverse of -5 and 10 -5
Answers
the answer is 5 and idek how to explain it... just use you brain
There are going to be presentations at a school. If 30 people can fit in a room, how many rooms are necessary if there area total of 40 people going to the presentations?
Answers
Hello again lol. I would think it would be two rooms don’t count me on this one but I think it is two