ICE CREAM you are planning to make and sell ice creams at a schools sports event.

You expect to make and sell 300 ice creams

•You buy ice cream in 1 liter tubs. Each tub costs $2.
•you can fill ten cones from each tub.
•each empty cone cost 5¢
•you plan to sell each filled cone for 80¢

Before buying ice cream, you survey 60 people to find out what flavors they like. Here are the results of the survey:


1.) work out the quantities you need to buy and their costs.

2.) how much profit do you expect T. To make on the day?
ICE CREAM you are planning to make and sell ice - 1

Answers

Answer 1
Answer: 1) you will need 30 tubs of ice cream which will cost £60 plus 300 cones which is £9 so added together it will be £69

Related Questions

If there are 180 members of the 8th-grade class, what percent preferred either the museum or the sports complex?I know it is not B. but please help me!
Eleanor and Billie make 752 brownies then give them to their nine friends to share how many will they have leftover what impacted the remainder have on the answer
I am needing to know the answer to 3/7 of what number is 9?
Why is the number 8 a factor in the number 80?
0.003 is 1/10 of???????????????????

Write the LCD (Least Common Denominator I think) for each pair of fractions.1/3, 1/5 | 2/7, 1/4 | 3/4, 3/5 | 2/9, 5/12 | 1/3, 3/7 | 1/6, 4/9

Please help. ASAP

Answers

The LCD for all of the above would be 1. but other than that i got 2 , dose this help?

Mr.Gorman spent $65 on the following art supplies . 5 pads of colored paper for $2.50 each
.6 packs of markers for $5.75 each
. Some jars of paint for $4.50 each
How many jars of paint did Mr. Gorman by

Part B later mr Gorman spent $18 on some paintbrushes and colored pencils
. He bought 4 times as many colored pencils as paintbrushes

. Each paintbrush cost $3 and each colored pencil cost $0.75

How many colored pencils did me Gorman buy

Answers


Part A:  $2.50 * 5 pads = $12.50

              $5.75 * 6 pkg markers = $34.50

$12.50 + $34.50 = $47.00  spent on pads and markers

Total spent $65.00 - $47.00 spent on pads and markers = $18.00 left for jars of paint

$18.00 divided by $4.50 = 4  jars of paint that he bought 

PART B. The answer is 12 colored pencils.

$18 total spent  3 paint brushes = $9.00  

$18 - $9= $9.00 left for color pencils

$9.00 divided by $0.75= 12 colored pencils 

the answer is 12 colored pencils  


How many fractions are equivalent to 4/5 Explain

Answers

(4)/(5)= (4\cdot2)/(5\cdot2) = (8)/(10) \n \n (4)/(5)= (4\cdot7)/(5\cdot7) = (28)/(35) \n \n (4)/(5)= (4\cdot10)/(5\cdot10) = (40)/(50) \n \n (4)/(5)= (4\cdot25)/(5\cdot25) = (100)/(125) \n \n (4)/(5)= (4\cdot400)/(5\cdot400) = (1600)/(2000) \n \n (4)/(5)= (4\cdot500)/(5\cdot500) = (2000)/(2500)\ ...

Answer:

An infinite amount

Step-by-step explanation:

fractions can be multiplied/divided by all numbers and still be equivalent as long as you multiply/divide the numerator AND the denominator by the same number.

Which statement is true about the diagram below?

Answers

Answer:

x = 22

y = 32

Step-by-step explanation:

The sum of interior angles in a rectangle is 360° so

100° + 5y + 4x + 2x = 360 add like terms

6x + 4y = 260°

Now, we know that the measure of an inscribed angle in a circle is equal to the half of the arc it sees

so if the arc that 100° sees is equal to 200 then the arc 5y sees would be 160 (because perimeter of a circle is 360°)

if 5y = 160 then y = 32

We said 6x + 4y = 260° since we know what y is equal to now we can replace the value

6x + 4×32 = 260

6x + 128 = 260

6x = 132

x = 22

I think there must be a mistake in answering options but this is how we solve this kind of problems.

Answer:

To me, none of the answers seem correct.

Step-by-step explanation:

x = 30, y = 20 is 100 + 60 + 120 + 100 which is 380 total, so incorrect

x = 2, y = 2 is 10 + 10 + 8 + 100 which is 128 total, so incorrect

x = 60, y = 25 is 125 + 120 + 240 + 100 which is too great, so incorrect

x = 60, y = 52 is too great, so incorrect

Plz let me know what I did wrong if anyone gets the answer...

70.5 - 6.81 =
63.69
63.71
64.69
77.31

Answers

Answer:

63.69

Step-by-step explanation:

Mario walked at a rate of 2/3 mile every 10 minutes. What was his rate in person hour? A.)4 B)6 2/3 C)9 D)15

Answers

1~\text{h}=60~\mathrm{min}~~\Leftrightarrow~~\boxed{\begin{array}{c} 1\mathrm{~min}=(1)/(60)\mathrm{~h} \end{array}}

Therefore,

(2)/(3)~\frac{\mathrm{mile}}{10\mathrm{~min}}\n \n \n =(2)/(3)~\frac{\mathrm{mile}}{10\cdot ((1)/(60)~\mathrm{min})}\n \n \n =(2)/(3)~\frac{\mathrm{mile}}{(10)/(60)~\mathrm{min}}\n \n \n =(2)/(3)~\frac{\mathrm{mile}}{(1)/(6)~\mathrm{min}}\n \n \n =(2)/(3\cdot (1)/(6))~\frac{\mathrm{mile}}{\mathrm{min}}\n \n \n =(2)/(((3)/(6)))~\frac{\mathrm{mile}}{\mathrm{min}}\n \n \n =2\cdot (6)/(3)~\frac{\mathrm{mile}}{\mathrm{min}}\n \n \n =2\cdot 2~\frac{\mathrm{mile}}{\mathrm{min}}\n \n \n =4~\frac{\mathrm{miles}}{\mathrm{min}}