Amy purchased 17 pencils and 18 pens for a fund-raiser at school and spent $61.50. Jocelyn purchased 10 pencils and 21 pens and spent $57. How much does each pencil cost?

Answers

Answer 1
Answer: Let,
pencils be "x"
pens be "y"

According to the question,
17x + 18y = 61.50   ----------> equation (1)
10x + 21y = 57 -----------------> equation (2)

Now,
Taking equation (1),
17x + 18y = 61.50
         18y = 61.50 - 17x
            y = (61.50 - 17x ) / 18 -----> equation (3)

Now, substituting the value of "y" in equation (2), we get,

10x+21( (61.50-17x)/(18) )=57

10x+7( (61.50-17x)/(6) )=57

10x+ (430.50-119x)/(6)=57

10x* (6)/(6) + (430.50-119x)/(6)=57

(60x)/(6) + (430.50-119x)/(6)=57

(430.50+60x-119x)/(6)=57

430.50-59x=57*6

430.50-59x=342

59x=430.50-342

x=(88.5)/(59)

x=1.5

Now,
Substituting the value of "x" in equation (3), we get,

y =(61.50-17x)/(18)

y =(61.50-17(1.5))/(18)

y =(61.50-22.5)/(18)

y =(39)/(18)

y =2.17

y =2   approx. (rounded)

So, Each pencil costs $1.5 and each pen costs $2.




Answer 2
Answer:

Answer:

Each pencil costs $1.50 and each pen costs $2.00

Step-by-step explanation:


Related Questions

What is the greatest two- digit number the that can be made from the digits 3,4, and 5?
What is the equation of the graphed line in point-slope form? y – 1 = 2/3 (x + 3), y – 1 = 2/3 (x – 3), y + 1 = 2/3 (x – 3), y + 1 = 2/3 (x + 3) (Points are at (-3,-3) and (3,1)
(5y^4-3y^3+2y^2-6y+5)+(-3y^+6y^3-4y^2-4y-8)can someone simplify that
Let A={2,3} and B= {7,8}.write the power set of AxB.
Sam has a budget of $24 to buy ham and cheese to make sandwiches. If he bought only ham, he could buy 8 lb. If he bought only cheese, hecould buy 3 lb. Let x represent the amount of ham and y represent the amount of cheese. Write an equation standard form to model thedifferent amounts of ham and cheese he can buy.Help me please ?

The steps below show the incomplete solution to find the value of y for the equation 6y − 3y − 5 = −3 + 23:Step 1: 6y − 3y − 5 = −3 + 23
Step 2: 6y − 3y − 5 = 20
Step 3: 3y − 5 = 20

Which of these is most likely the next step?
3y = 4

3y = 15

3y = 25

3y = 5

Answers

Answer with Step-by-step explanation:

We have to find the value of y for the equation:

6y − 3y − 5 = −3 + 23:

Step 1: 6y − 3y − 5 = −3 + 23

Solving the right hand side of the equation gives Step 2

Step 2: 6y − 3y − 5 = 20

combining the terms of y on left hand side gives step 3

Step 3: 3y − 5 = 20

Now, Adding 5 on both sides, we get

3y-5+5=20+5

⇒ 3y=25

Hence, most likely the next step is:

3y=25

3y=25

final answer y=25/3

Himpunan penyelesaian dari pertidaksamaan | 2x + 1| ≤ 3 adalah.....a. { -1 ≤ x ≤3 }
b. { -2 ≤ x ≤ 2}
c. { -2 ≤ x ≤ 1 }
d. { -1 ≤ x ≤ 1 }
e. { 0 ≤ x ≤ 1 }
Tolong caranya...

Answers

| 2x + 1| \leq3 \n2x+1\leq3\wedge2x+1\geq-3\n2x\leq2 \wedge 2x\geq-4\nx\leq1 \wedge x\geq-2\n-2\leq x \leq1 \Rightarrow C

Final answer:

The solution to the given inequality, |2x + 1| ≤ 3, is the set { -2 ≤ x ≤ 1 }, which corresponds to answer choice (c). This is achieved by solving two separate inequalities, 2x + 1 ≤ 3 and - (2x + 1) ≤ 3.

Explanation:

The subject of the question is Mathematics, specifically a High School algebra topic on solving absolute inequalities. The student's question is asking us to solve the inequality |2x + 1| ≤ 3. To do this, we need to create and solve two separate inequalities: 2x + 1 ≤ 3 and - (2x + 1) ≤ 3.

Solving 2x + 1 ≤ 3 gives us 2x ≤ 2 and x ≤ 1 . Solving - (2x + 1) ≤ 3 gives us -2x - 1 ≤ 3 , then -2x ≤ 4 , and finally x ≥ -2 . Combining these answers gives us the solution set { -2 ≤ x ≤ 1 }, which corresponds to answer choice (c).

Learn more about Absolute Inequalities here:

brainly.com/question/35535797

#SPJ3

The line that divides a parabola in half is..?

Answers

The line of symmetry that divides a parabola in half as "The axis of symmetry of a parabola is a vertical line that divides the parabola into two congruent halves. The axis of symmetry always passes through the vertex of the parabola".

What is parabola?

A parabola is an approximately U-shaped, mirror-symmetrical plane curve. It corresponds to a number of seemingly unrelated mathematical descriptions, all of which can be shown to define the same curves. A parabola can be described using a point and a line. Three different parabolas exist. Vertex form, standard form, and intercept form are the three forms. You can access a unique key feature for the graph on each form. A parabola's general equation is written as y = a(x - h)² + k or x = a(y - k)²+ h. Vertex here is indicated by (h, k).

To know more about parabola,

brainly.com/question/21685473?referrer=searchResults

#SPJ2

The line of symmetry.

It divides the parabola into to halves that are exactly the same.

Find the volume of the pyramid. 100 points

Answers

120 yd^3

Step-by-step explanation:

The formula for the volume of a pyramid is...

V=(1)/(3)Bh

B is the area of the base and h is the height from the middle of the pyramid to the top. Since we know both of these we can plug them in.

V=(1)/(3)(45*8)

V=(1)/(3)*360

V=

120

The volume for the pyramid is 120 yd^3.

Answer:

120 yards ^3

Step-by-step explanation:

To solve we need to know the formula.

The formula for the volume of a pyramid is  1/3 B * H

B= 45 and H = 8. We can sub those values in to the formula to solve.

= 1/3 45*8

= 1/3 360

=120

Since we multiplied yd^2 by yd, we get yd^3

So the answer is 120 yd^3

If €1 = £0.72 what would is the exchange rate £ - €

Answers

We know that 1 euro equals 0.72 pounds. To deduce the inverse conversion, we have to manipulate this equation so that it looks like

"x euros = 1 pound"

If you divide both sides of the equation by 0.72, the pounds coefficient will become 1, and you'll get the amount of euros that equal 1 pound.

Answer:

Step-by-step explanation:

If it takes 3 teaspoons of salt to make 15 muffins, then how much salt is needed to make 50 muffins?

Answers

When you look at this problem you have to think, how many teaspoons do you need for 1 cupcake so you would divide 3 by 15 and get .....