A quadrilateral has 2 right angles. The measure of the third angle is 73 degrees. What is the measure of the fourth angle?

Answers

Answer 1
Answer: Angles in a quadrilateral add up to 360. So subtract the 3 angles you know. 360-90-90-73=107
Answer 2
Answer:  quadrilateral add up to 360. So this how u going solve 360-90-90-73=107  and than ur answer is 107


Related Questions

You earn 7.50 per hour to help your uncle in his shop you earn 33.75 write and solve an equation to find how many hours you worked
A line passing through which of the following pairs of coordinates represents a proportional relationship?(1, 2) and (2, 3)(1, 3) and (3, 6)(1, 1) and (1, 3)(1, 3) and (2, 6)
How can I figure out what is one third of $97.50
Most of the data values are greater than the mean T or F
A 2-yard piece of aluminum wire costs $17.16. What is the price per foot? PLS ANSWER!!!!

Which is greater 74 ounces or 4 pounds

Answers

There are 16 oz in 1 lb. so 4x16=64. So we can conclude that 74 ounces is greater. Hope I helped
74 ounces because 74 ounces = 4.63 pounds

The ptoduct of two rational numbers will always equal a rational number. A true. B false

Answers

That is true.

In order for something to become irrational, at least one number has to be irrational.


Hope this helps.

If you have any questions, place it in the comment section below.

You can do 90 sit-ups in 2 minutes. Your friend can do 135 sit-ups in 3 minutes. Do these rates form a proportion? Explain.

Answers

My situps in 1 minute = 90/2 = 45

Friend sit-ups in 1 minute = 135/3 = 45

So, proportion would be 45/45 = 1.

As it is forming directly one, so we can say these rates did not form a proportion.

What is the first step needed to solve 2 over 5 multiplied by x minus 6 equals negative 16?A.) Subtract 16 from both sides
B.)Add 6 to both sides
C.) Divide both sides by 5
D.) Multiply both sides by 2

Answers

9514 1404 393

Answer:

  B.)  Add 6 to both sides

Step-by-step explanation:

Actually, the first step is to look at the given equation and at what is being asked. The next step is to formulate a strategy for finding what is asked.

Here, the equation is ...

  (2)/(5)x-6=-16

As part of our assessment of this, we notice that ...

  • x is multiplied by 2/5
  • 6 is subtracted

We are asked for the first step to solve this equation. The usual strategy for solving such an equation is to undo the steps done to the variable, in reverse order. In the above assessment, we notice the last step is subtracting 6 from the product. So, our first step in finding the value of x is to undo that subtraction:

  add 6 to both sides

__

Additional comment

We also notice as part of our assessment that the equation contains the fraction 2/5, which has a denominator of 5. If we choose to eliminate fractions as a first step in our solution strategy, we would multiply both sides by 5. Notice that this is not one of the offered choices.

Answer:

A) Add One-sixth to both sides.

Step-by-step explanation:

Need equation for Lee drove 420 miles and used 15 gallons of gasoline. How many miles did Lee's car travel per gallon of gasoline

Answers

the answer is 28 because 420 รท 15 = 28
If it's an algebraic exspression, m miles divided by g gallons equals miles per gallon.
For the actual equation, 420/15= 28 or 28 mi. per gallon.
:)

how long will it take a passenger train traveling at 160 miles per hour to travel Denver, colorado to lincoln, nebraska? the distance between the two cities is 488 miles. give answer hours and minutes

Answers

4.88/160 hours and then the minuets would be 183 minuets.
Time=Distance/Speed.?=488/1603.05 hours=4.88/1603.05*60= 183 minutes.3.05 hours aka 183 minutes