1. On a "bicycle built for two," or tandem bike, one cyclist sits __________ to the other.2. Do you think that our __________ will continue to eat the same kinds of food and live in the same kinds of houses as we do today? 3. Although he died an unknown pauper, Edgar Allan Poe has achieved ______________ recognition. 4. Gorillas are the largest of the _____________s. 5. The ________________s of the Common Market countries met to discuss the Parliament of Europe. Words: Premier Primate Prime Primeval Primordial Posterior Posterity Posthumous PLEASE I NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!
Answers
Answer 1
Answer:
Posterior Posterity Posthumous Primates Primes these might be wrong
2 x 898 = 1,796. If you want to verify if it is right, plug it bag in: 1,796 / 2 = 898.
Answer:
Multiplication.
Step-by-step explanation:
(a) What is the equation of the line, written in slope-intercept form? Show how you determined the equation.
Answers
First we need to find the slope. We can find the slope by . The slope is . You can also find the slope by calculating the change in the y values over the change in the x values. If the line looks like /, it has a positive slope, if it looks like \, it has a negative slope.
The slope intercept form is
Where is slope and is the y-intercept.
To find the y-intercept is (0,16.25) because we take the last value we know, 15, and add (|m|). So now we just put it all into the equation.
What is the factored form of the polynomial? x²+9x+20
Answers
Answer: (x+4)(x+5)
Step-by-step explanation:
x²+9x+20=(x+4)(x+5)
Can someone please help me
Answers
You would add 50% of 8, which is 4, then add 8+4 to get 12. Bianca will be 12
The answer is 12 years old
Look at the image given and find UW.
Answers
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
lol
sorry i had to do it in order to get some points
The answer for this question is Yes
If 12 eggs cost $2.04 how much with 18 eggs cost
Answers
the answer is 3.06 because u divide the 2.04 and the 12 and get 0.17 then u multiply that with 18 tada!
If 12 eggs cost $2.04, you need to figure out how much 1 egg cost. In order to do that, you need to divide the cost ($2.04) by the amount of eggs (12):
1 egg = 0.17
Now that we know how much 1 egg costs, we need to take that number and multiply it by 18: