delsie's class collected 213 food items to donate. Usman's class collected 9 bags of donations that each have 7 food items in them how many food items did the 2 classes collect in total

Answers


Related Questions

Complete the comparison: 17 > ? a. 39 b. 17 c. 1 d. 18
14. An online file storage site offers a payment plan where users can pay for a year membership Intwelve equal payments. If Manny paid $7.95 per month, how much did he pay In full for the year?
38 subtracted from y is 62.3.What is the value of y ?Answer Choices-100.3-24.324.3100.3
What is the equation of the line that passes through the point (3,-2) and has aslope of -2?
How tall would I  be if i were 54 inches   How tall would I be if i were 58 inches?   How tall would i be if Iwere 59 inches?

The figures below are squares. Find an expression for the area of each shaded region. Write your answers in standard form.The bigger square is x+3 on all 3 sides.
The smaller square is x on every side.

Answers

Given:
Big square: side length = x + 3
Small square: side length = x

Area of a square = a²    where a represents the side length.

Area of big square = (x+3)²
A = (x+3)(x+3) 
A = x(x+3) + 3(x+3)
A = x² + 3x + 3x + 9
A = x² + 6x + 9

Area of small square = x²

Total Area = Area of Big square + Area of Small square
Total Area = x² + 6x + 9 + x²
Total Area = 2x² + 6x + 9

Which of the following is equal to angle C?A.cos (a/c)
B.sin (a/c)
C. tan^-1 (c/a)
D. cos^-1 (c/a)

Answers

tangent = opposite/adjective
tan(C) = c/a
We can use an inverse ratio to find the measure of <C.
C = tan^-1(c/a)
tan(C)=O/A=c/a

Therefore:

C=tan⁻¹(c/a)

So your answer is C.

Adam can shovel a driveway in two hours. Bev can shovel the same driveway in three hours. How long would it take them working together

Answers

Answer:

1.2 hours

Step-by-step explanation:

Given the following :

Time taken by Adam to shovel driveway = 2 hours

Time taken by BEV to shovel highway = 3 hours

How long will it take them working together

Hence Adam's rate of shoveling per hour :

Reciprocal of time taken = 1/2 per hour

BEV's rate will also be ;

1/ 3 per hour

If both work together ; that is combining the rate :

1/2 + 1/3 = (3 + 2) = 5/6

Combined rate = 5/6

Total fraction of shoveled area = 1:

Time taken = area / rate

= 1 ÷ (5/6)

= 1 × (6 / 5)

= 6/5

= 1 1/5 hours = 1.2 hours

Polynomials please someone help me !!!



(x4)2

Answers

remember
(x^n)^m=x^(mn)

(x^4)^2=x^(4*2)=x^8
I strongly believe you meant (x^4)^2 as you're referring to polynomials.


(x^4)^2

= (x^4)*(x^4)

= (x*x*x*x)*(x*x*x*x)

= x^8

On the other hand, if you meant (x^4)2, then the answer is 2x^4

Hope this helps! :3





If I walk outside with my umbrella, then it will rain. Decide whether the given conditional statement is true or false. If it is false, explain why the logic is faulty and rewrite the statement so it is true. If it is true,explain why it is true and write two additional true statements of your choice

Answers

Answer:

False

Step-by-step explanation:

Umbrellas could be used for different reasons besides rain.

Melissa sells 4 hats for a total of $68.64 before tax.How many hats does Melissa sell if the total is $154.44 before tax

A, 7

B. 8

C. 9

D. 10

Answers

For this case, the first thing we must do is find the unit cost.

We have then:

C = \frac {68.64} {4}\nC = 17.16

We now look for the number of hats that can be purchased with $ 154.44.

We have then:

N = \frac {154.44} {17.16}\nN = 9

Therefore, you can buy 9 hats with $ 154.44.

Answer:

Melissa sells 9 hats.

C. 9

C. 9
$68.64/4=17.16
$154.44/17.16=9