40% * x =32
Wonderland Water Park
The Coaster $4.50
The Slide $4.00
The Drop $3.50
You and three friends are going to Wonderland Water Park. Your group plans to ride each water ride twice. Prices are shown in the table above.
How much change will you get back from a $100 bill?
(Points : 1)
$96
$76
$24
$12
I got 96 and that's only 4 dollars change I figured it out silly me no I didn't man im all jacked up lol I got it the answers 76 wow yaaaa me
Let us take costs of a piece of toast = $t, , one bagel cost=$b and a muffin cost=$m.
Larry
Two pieces of toast and a bagel cost = $1.30
2t+b=1.30 -------------equation(1)
Let us solve the equation(1) for t in terms of b, because we need to find one bagel cost.
Subtracting b from both sides we get
2t+b-b=1.30-b
2t= 1.30-b
Dividing by 2 on both sides.
2t/2= (1.30-b)/2
t= (1.30-b)/2
Curly
A bagel and a muffin cost = $2.50.
b + m = 2.50 -------------equation(2)
Solving equation for m in terms of b, we get
m= 2.50-b.
Moe
A piece of toast, two bagels, and three muffins cost = $6.95
t + 2b + 3m = 6.95 ......................equation(3).
Substituting t= (1.30-b)/2 and m= 2.50-b in equation (3)
(1.30-b)/2 + 2b + 3(2.50-b) = 6.95 .
Multiplying each term by 2 to get rid 2 from denominator of (1.30-b).
2*(1.30-b)/2+ 2*2b + 2*3(2.50-b) = 2*6.95
1.30-b + 4b + 6(2.50-b) = 13.90.
1.30 - b + 4b +15 - 6b = 13.90
Combining like terms
-3b +16.30 = 13.90
Subtracting 16.30 from both sides.
-3b +16.30-16.30 = 13.90-16.30.
-3b= -2.4
Dividing both sides by -3.
-3b/-3 = -2.4/-3
b = 0.8
Therefore, cost of one bagel = $0.80.