At Sam's Orchard, each apple costs $0.1875. Therefore, 18 apples would cost $3.375 and you could buy approximately 27 apples with $5.00.
To answer this question, we first need to identify the unit price for each apple. If 8 apples cost $1.50, that means each apple costs $1.50 / 8 = $0.1875.
Now, using these findings:
a. To find out the cost for 18 apples, you simply multiply the unit price by the number of apples: $0.1875 * 18 = $3.375. So, 18 apples would cost $3.375 at Sam's Orchard.
b. If you want to know how many apples you could get with $5.00, you should divide the total money you have by the unit cost per apple: $5.00 / $0.1875 ≈ 27. So, with $5.00, you could buy approximately 27 apples.
c.
The unit cost per apple at Sam's Orchard is
$0.1875
.
#SPJ11
At least two of the lateral faces are congruent.
Each lateral face has the same height.
At least one of the faces has a whole number base or height.
Answer:
At least two of the lateral faces are congruent.
Step-by-step explanation:
Because the words "at least" are used this means that at a minimum 2 of the faces are congruent. Because the base is in the shape of a triangle, this will definitely be true.
hope this helps:)
Answer:
At least two of the lateral faces are congruent.
Step-by-step explanation:
Because the words "at least" are used this means that at a minimum 2 of the faces are congruent. Because the base is in the shape of a triangle, this will definitely be true.
hope this helps:)
answer: it will take 11 days
7, 28, 56, 112
7, 11, 15, 19
28, 112, 448, 1792