Answer: x = 1
Step-by-step explanation:
isolate the variable by dividing both sides by factors that don't contain the variable.
3/5
B.
-9
C.
11
D.
1
If necessary, round your answer to the nearest cent.
Answer:
Step-by-step explanation:
$0.50 per centimeters i think
To find the unit price, you divide the total price by the total quantity. The unit price of the wire is approximately $0.50 per centimeter, after rounding to the nearest cent.
To find the unit price, we need to divide the total price by the total quantity. In this case, Kaitlin paid $16.60 for 33.2 centimeters of wire. So, we need to divide 16.60 (in dollars) by 33.2 (in centimeters).
The calculation is:
16.60 ÷ 33.2 = 0.5
So, the unit price of the wire is approximately $0.50 per centimeter. Please note that we have rounded the final answer to the nearest cent, as requested.
#SPJ2
The distance between and , which are the midpoints of segments and is .
Segment is a part of a line that is bounded by two distinct end points, and contains every point on the line that is between its endpoints.
Line is defined as a straight figure having no thickness and extending infinitely in both directions.
We have,
,
And, and are the midpoints of segments and .
According to question,
,
So,
Total length of line is .
As and are midpoints of and and ,
So,
Hence, we can say that the distance between and , which are the midpoints of segments and is .
To know more about lines click here
#SPJ2
Answer:
12 inches
Step-by-step explanation:
Answer:
your question doesnt make sense specify more
Step-by-step explanation: