Answer: $2.75
Step-by-step explanation: Maggie spent $4.05 on cheese and fruit at the farmer's market. She bought 1/8 pound of apples, 1/4 pound of pears, and 1.25 pounds of bananas. We need to calculate how much she spent on cheese.
To solve this, we need to first calculate the total cost of the fruit. Since the fruit is weighed in fractions of pounds, we need to convert them to a similar form that allows us to add them together.
Converting the fractions to decimals:
1/8 = 0.125
1/4 = 0.25
1.25 = 1.25
The cost of the fruit can be calculated as follows:
(Total pounds of fruit bought) x (Cost per pound) = (0.125 + 0.25 + 1.25) x 0.8 = 1.625 x 0.8 = $1.30
To find the amount spent on cheese, we subtract the amount spent on fruit from the total amount spent.
Total amount spent - Amount spent on fruit = $4.05 - $1.30 = $2.75
Therefore, Maggie spent $2.75 on cheese.
Answer:
8.6666666
or
8.7
Step-by-step explanation:
To solve 4x5+6 divided by 3 using BIDMAS, multiply 4 by 5 to get 20, then add 6 to get 26. Finally, divide the sum by 3 to get 8.67.
To solve 4x5+6 divided by 3 using the order of operations known as BIDMAS, we start by performing the multiplication: 4x5=20. Then, we add the result to 6: 20+6=26. Finally, we divide the sum by 3: 26/3= 8.6667 (rounded to 4 decimal places) or 8.67 (rounded to 2 decimal places).
#SPJ2
Answer:
Option 2 is correct.i.e., Equation that most accurately depicts the word problem is x + ( x + 2 ) = 30
Step-by-step explanation:
let x be no of pennies and y be no of nickles.
Mary Lou has total 30 coins all together means,
x + y = 30
⇒ y = 30 - x ....................(1)
Mary Lou has 2 more nickles than pennies means,
y = x + 2
30 - x = x + 2 (from eqn (1))
30 = x + x + 2
x + ( x + 2 ) = 30
Therefore, Option 2 is correct.i.e., Equation that most accurately depicts the word problem is x + ( x + 2 ) = 30