Maggie spent $4.05 on cheese and fruit at the farmers market. she bought 1/8 pound of apples, 1/4 pound of pears, and 1.25 pounds of bananas. If fruit cost $0.80 per pound, how much did Maggie spend on cheese?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer: $2.75

Step-by-step explanation: Maggie spent $4.05 on cheese and fruit at the farmer's market. She bought 1/8 pound of apples, 1/4 pound of pears, and 1.25 pounds of bananas. We need to calculate how much she spent on cheese.

To solve this, we need to first calculate the total cost of the fruit. Since the fruit is weighed in fractions of pounds, we need to convert them to a similar form that allows us to add them together.

Converting the fractions to decimals:

1/8 = 0.125

1/4 = 0.25

1.25 = 1.25

The cost of the fruit can be calculated as follows:

(Total pounds of fruit bought) x (Cost per pound) = (0.125 + 0.25 + 1.25) x 0.8 = 1.625 x 0.8 = $1.30

To find the amount spent on cheese, we subtract the amount spent on fruit from the total amount spent.

Total amount spent - Amount spent on fruit = $4.05 - $1.30 = $2.75

Therefore, Maggie spent $2.75 on cheese.


Related Questions

If there are 800 students and 45% are girls, what is 45% of 800
If x = 3z and z=2y, then x=?
The ocean club collects 24.93 kg of trash on the first weekend of the summer. The club collects 18.3 kg the next weekend. How much more trash is collected the first weekend? Give your answer with the appropriate precision.a. 6.7 kgb. 6.65 kgc. 6.63 kgd. 6.6 kg
What is the standard deviation of the mean change in score for the students who paid a private tutor to help them?
you own a house cleaning business. it takes you 2 hours and 45 minutes to clean a house. you have 3 houses to clean tomorrow. how long would it take you to clean all three houses

4x5+6divided by 3 using bidmas

Answers

Answer:

8.6666666

or

8.7

Step-by-step explanation:

To solve 4x5+6 divided by 3 using BIDMAS, multiply 4 by 5 to get 20, then add 6 to get 26. Finally, divide the sum by 3 to get 8.67.

To solve 4x5+6 divided by 3 using the order of operations known as BIDMAS, we start by performing the multiplication: 4x5=20. Then, we add the result to 6: 20+6=26. Finally, we divide the sum by 3: 26/3= 8.6667 (rounded to 4 decimal places) or 8.67 (rounded to 2 decimal places).

Learn more about BIDMAS

brainly.com/question/24383445

#SPJ2

What is 27/2 divided by 9/4

Answers

27/2 :9/4=27/2 x 4/9= 3/1 x 2/1=6
27/2 : 9/4 =
= 27/2 * 4/9 =
= 108/18 =
= 6/1 =
= 6

If A=x+1, B=x^+2x-1, C=2x what is AB+C in simplest form

Answers

(x + 1)(x^2 + 2x - 1) + 2x

x^3 + 2x^2 -x + x^2 + 2x -1 + 2x

x^3 + 3x^2 + 3x -1

8u+3-u+2u=9 please help me I really need help in this

Answers

8u + 3 - u + 2u = 9

(8 - 1 + 2)u + 3 = 9

9u + 3 = 9  |subtract 2 from both sides

9u = 6    |divide both sides by 9

u = 6/9

u = 2/3

Select the equation that most accurately depicts the word problem. Mary Lou has 2 more nickels than pennies, and she has 30 coins all together. Use x for the number of pennies. 2(x + 2) = 30 x + (x + 2) = 30 2x + 30 = 5 x + 2 = 30

Answers

Answer:

Option 2 is correct.i.e., Equation that most accurately depicts the word problem is x + ( x + 2 ) = 30

Step-by-step explanation:

let x be no of pennies and y be no of nickles.

Mary Lou has total 30 coins all together means,

x + y = 30

⇒ y = 30 - x ....................(1)

Mary Lou has 2 more nickles than pennies means,

y = x + 2

30 - x = x + 2    (from eqn (1))

30 = x + x + 2

x + ( x + 2 ) = 30

Therefore, Option 2 is correct.i.e., Equation that most accurately depicts the word problem is x + ( x + 2 ) = 30

x + (x+2) = 30

14 pennies and 16 nickels

For all pairs of real numbers M and V where M = 3V + 6, V = ?

Answers

M = 3V + 6 \ \ | (-6)\n \nM-6=3V+6-6 \n \nM-6 =3V \ \ /:3 \n \nV=(M )/(3)-(6)/(3) \n \nV=(M)/(3 )- 2