The cost of 6 chocolate bars is $9. What is the unit price?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

$1.5

Explanation:

9 divided by 6 is 1.5


Related Questions

A Minnesota farmer buys a new tractor made in Iowa by a German company. As a result, a) U.S. investment and GDP increase, but German GDP is unaffected. b) U.S. investment and German GDP increase, but U.S. GDP is unaffected. c) U.S. investment, U.S. GDP, and German GDP are unaffected because tractors are intermediate goods. d) U.S. investment, U.S. GDP, and German GDP all increase.
Amount financed is equal to: Cash price times down payment Cash price plus down payment Cash price minus down payment Cash price divided by down payment None of these
The price of one necklace is the same as the price of five rings. One ring costs $320. The cost of a necklace is
A person who charges a price that is determined by buying and sales decisions is a _____. price setter price taker single seller
you are a manager of a large businesses enterprise. explain how you would address issues of equality, respect and dignity in your business

A company builds a new plant and finances its construction by issuing stock. Which ratio is least likely to be affected, all else being equal? a. Current ratio
b. Debt to equity ratio
c. Debt to asset ratio
d. Net fixed assets to total assets

Answers

Answer:

a. Current ratio

Explanation:

Current Ratio is the least likely to be affected

The  Current Ratio is given as

Current Ratio = [ Current assets ] ÷ [ Current liabilities  ]

Now,

Building a new plant is a fixed asset for the company.

Thus, It will add to the Fixed assets

Since,

The Formula for current ratio is independent of the fixed assets

Therefore,

It will be least affected.

While,

Debt to equity ratio = [ Debt ] ÷ [ Equity ]

Debt to asset ratio= [ Total Debt ] ÷ [ Total Assets ]

Net fixed assets to total assets = [ Net fixed assets ] ÷ [ Total assets ]

in all the above relations, fixed asset will change the value of the total assets.

Hence,

They all will be affected

Joseph is consuming three units of pizza and two units of soda. The price of pizza is $5 and the price of soda is $1. If he is consuming the optimal consumption bundle and his marginal utility of the third unit of pizza is 50, his marginal utility of the second soda is:A. 50.
B. 5.C. impossible to determine unless you know Joseph's income.
D. 10.

Answers

Answer:

D) 10

Explanation:

Joseph is consuming pizzas at $5 per slice and sodas as $1 per soda.

If the marginal utility of the third slice is 50, then the utils per dollar = 50 / $5 = 10 utils per dollar.

Since the soda costs $1, and it provides the same utils per dollar as the pizza, then the marginal utility = $1 x 10 utils per dollar = 10 utils

Tom frequently _______ in the 4 of his friends and family. My Answer:a. medals
b. meddles
c. metals
d. mettles

Answers

The correct answer is meddles. The sentence will be phrased as, Tom frequently meddles in the 4 of his friends and family. 
Medals are a noun which is defined as receiving a reward because of an achievement from a specific field.
Metals are inorganic objects such as Aluminium and others.
Mettles doesnt exist. 

Anne is comparing savings accounts. One account has an interest rate of 1.2 percent compounded yearly, and one account has an interest rate of 1.2 percent compounded monthly. Which account will earn more money in interest?1)the account that earns 1.2 percent compounded yearly
2)the account that earns 1.2 percent compounded monthly

Answers

Answer:

2)the account that earns 1.2 percent compounded monthly

Explanation:

Compounded means that it is when the interests will be added to the main account as payment, in this case the cmpounded annualy just gives you 1.2% of the mean balance of the account for the year, while the compounded monthly gives you the same 1.2% of the mean balance of the account but once a year, so it grows 12 times a year, rather than just one, that´s why the account that is compounded monthly will give her more money than the one that is compounded annually.

the answer will be 2 the account that earns 1.2% compounded monthly.

Why do many experts recommend longer "time horizons" if you are making high-risk investments? Choose the most correct answer.A. If you have a longer time horizon you are capable of making more in interest in that time period.
B. A longer period of time gives you the opportunity to learn more about investing.
C. A longer time horizon means you have more time to recover any investment losses.
D. If you have more years you will always make better investment choices.

Answers

Answer:

Letter C.  A longer time horizon means you have more time to recover any investment losses.

Explanation:

A high-risk investment means that the possibility of losses is high, but the gains made outweigh that loss. In the short term it is possible to take losses, so it is advisable a longer period of time so you can learn about the market and make gains in a sustainable way, and repair the possible losses.

C. A longer time horizon means you have more time to recover any investment losses.

Eight methods for improving intercultural communication

Answers

Hi there! I know you asked for eight methods but I can only think of five methods. The first method would be to be aware of your own country. The second method is to become and or think like a learner. The third method is get mystical as in get curios. It's like think. The fourth method is to listen. And the last but not least. The fifth method is look at different cultures.
Know about your own particular society

Be a learner:

Get inquisitive:

Listen and watch

Experience distinctive societies frequently

Relate to others

Dropping harsh conduct

Evasion of "head mindset"