Use decomposition to find the area of the figure 3cm,5m,7cm, the area is _____.

Answers

Answer 1
Answer: To find the area of the figure with dimensions 3 cm, 5 m, and 7 cm, you can decompose it into two rectangles and then calculate their areas separately.

1. First, consider the rectangle with dimensions 3 cm (length) and 7 cm (width):
Area of the first rectangle = Length × Width = 3 cm × 7 cm = 21 square cm.

2. Now, consider the second rectangle with dimensions 5 m (length) and 7 cm (width). To make the units consistent, convert 5 meters to centimeters (1 meter = 100 cm):
5 m = 5 × 100 cm = 500 cm
Area of the second rectangle = Length × Width = 500 cm × 7 cm = 3500 square cm.

3. Finally, add the areas of both rectangles together:
Total Area = Area of first rectangle + Area of second rectangle = 21 square cm + 3500 square cm = 3521 square cm.

So, the area of the figure is 3521 square cm.

Related Questions

Find the indicated term of the given arithmetic sequence. a1 = 45, d = –6, n = 8a. 309 c. 3 b. –3 d. 87
In his study of pea plants, Gregor Mendel used which method to produce offspring?a.cross-pollination, by using parents that had identical traits b.cross-pollination, by using parents that had different traits c.self-pollination, by using one parent d.random pollination, by using both identical- and different-trait matings
a candy store sells different size bags of jelly beans.the line plot shows the weights of ten bags.Mikayla bought all of the. bags weighing less than 3/8 pound how many pounds of jelly beans did mikayla buy? a.1/12 b. 3/16 c. 3/8 d.5/8 (comes with a picture)​
I know that 700 ÷ 70 = 10 because the 7 in 700 represents times what it represents in?
A line has a rise of 6 and a slope of 1/20. What is the run?30 90 120 What is the answer please help. Thank you

2) A product originally costs $125. If the product goes on sale for 20% off, and then goes on sale for an additional 30% off, what is the price of the product? A.      $62.50  B. $70  C.   $65  D.    $90  3) If you pay $22.90 for a DVD that includes a 7% sales tax, what is the price of the DVD before the sales tax? A.      $21.40    B.  $21.30  C.      $21.50  D.    $20.95  

Answers

To do these, always convert the percents to decimals, so you can subtract it from 1. Remember, 1 is the whole. When you subtract the part that's taken off, you are left with what you have to pay. If you have 20% off of $100, then you are paying for 80% of $100. **of means to multiply** so you would multiply: 0.8X100, which would be $80.

First, multiply 125x0.8

Multiply that answer by 0.7

You should get B. $70

3) multiple 22.90x0.93

You should get D
2) B. $70
First you multiply 125 by 20%, but put the percent to a decimal then subtract and of the same with the 30% just add on to it

3) first you multiply 22.90 and .07 and add

After school, Marcus can walk 1 mile to the library in about the same time he can bike 2.5 miles to the sporting goods store. His speed on the  bike is 6 mi/h faster than his walking speed. what is Marcus' walking speed?

Answers

d-distance\nt-time\nv-speed

d_1=1mile\nd_2=2.5miles\nt_1=t_2\nv_1+6=v_2\n\nv=(d)/(t)\to vt=d\to t=(d)/(v)\n\n(d_1)/(v_1)=(d_2)/(v_2)\n\n(1)/(v_1)=(2.5)/(v_1+6)\n\ncross\ multiply:\n2.5v_1=v_1+6\n2.5v_1-v_1=6\n1.5v_1=6\ \ \ \ \ /:1.5\nv_1=4\n\nAnswer:Marcus'\ walking\ speed\ is\ 4\ mph.

4+1=5 2+5=12 3+6=21 8+11=?

Answers

most of these are wrong....? 
4+1=5
2+5 is not 12, it is 7
3+6 is not 21, it is 9
8+11= 19
4+1=5+2+5=12+3+6=21+8+11= Total =40

You are a plumber, and you are repairing a toilet leak. The job should take 0.9 hours. About how many minutes will ittake to complete the job?
O 0.015
O 5.4
O 54
O 67
O 540

Answers

Answer:

54

Step-by-step explanation:

multiply 60 by 0.9 and you get 54..?

Answer:

54

Step-by-step explanation:

0.1 is 10% of 1 and was subtracted off so we subtract 10% off 60 so 60 x 10% = 6

60 - 6 = 54

Hope this helps can I have brainliest

Which number is equivalent to 3⁴÷3² This problem comes straight from a standardized test given in New York in 2014.

Answers

Answer:

9

Step-by-step explanation:

3^4 / 3^2 = 3^(4 - 2)

= 3^2
= 9

The rate of electricity charge up to 20 units is Rs 3 per unit and Rs 7 per unit from 21 to 30 units. If a family paid the bill of Rs 166 with Rs 50 service charge, how many units of electricity was consumed in the month?​

Answers

Answer:

28units consumed in month

Step-by-step explanation:

20unit=20×3=60rs

now service charge +60rs=110

similary total paid=166

now 166-110=56

and 56/7=8unit

since total unit=28unit