Answer:
point slope form: y-3=2(x-1)
Slope-intercept form: y=2x+1
Step-by-step explanation:
y-y=m(x-x)
y-3=2(x-1)
y-3=2x-2
y=2x-2+3
y=2x+1
2. two bars of soap at RS.25 each
just want someone to talk to
plz don't report me
Answer:
during the 7th and the 9th lap
Step-by-step explanation:
I just did it
Answer:
2 hours
Step-by-step explanation:
ok we know that the fence is 1.75 per foot and we need 10feet of it so it simple
math 10*1.75
17.50$
Answer:
Each of them need to pay to buy a whole pie together = $1.50
Step-by-step explanation:
Unit rates defined as the rates are expressed as a quantity of 1, such as 7 feet per second or 9 miles per hour, they are called unit rates.
As per the statement: You sell pies at a farmers' market for $7.50 each.
⇒ Cost of each pie = $7.50
Also, five people want to share a pie by splitting the cost equally.
Number of people = 5
then, by definition of unit rate;
unit rate per people =
Therefore, $1.50 will each of them need to pay to buy a whole pie together.
Answer:
Step-by-step explanation:
A - an angle
S - its suplementary angle
A = S - 142°
Suplementary angles add to 180° so:
A + S = 180°
S - 142° + S = 180°
2S = 322°
S = 161°
A = 161° - 142° = 19°