Answer:
3,65 cm
Step-by-step explanation:
Un pentagono ha 5 lati congruenti
18,25 : 5 = 3,65 cm
Answer:
The length of segment of OL is 22.4 cm
Option 3 is correct
Step-by-step explanation:
In ΔMNL, NM||PO
If two sides are parallel then their corresponding sides are in ratio.
Basic Proportionality Theorem: If a line is parallel to a side of a triangle which intersects the other sides into two distinct points, then the line divides those sides in same ratio.
Therefore,
OL = x+4
OL = 18.4 + 4 = 22.4 cm
Hence, The length of segment of OL is 22.4 cm
Answer:
2/3 of the money, $42.50
Step-by-step explanation:
The total Jason is saving is ...
$45.50 +18.25 = $63.75
If 1/3 was earned by mowing, the remaining 2/3 was earned by babysitting. Two thirds of the amount is ...
(2/3) × $63.75 = $42.50
Jason earned $42.50 by babysitting.
Maisha can calculate the total cost by multiplying the total amount of paint by the price per cup, Maisha will pay $71.25 for the paint she needs.
What is multiplication?
Multiplication is an arithmetic operation in mathematics that involves combining two or more quantities to form a product. It is a way of finding the total amount or size when there are multiple equal groups or units of the same size.
Maisha needs to calculate the total cost of the paint she needs to buy for her artwork.
First, she needs to convert the units of paint to cups since the price is given in terms of cups of paint:
2 pints of blue paint = 2 x 2 x 8 = 32 cups of blue paint (1 pint = 2 cups, and 1 cup = 8 ounces)
1 1/2 quarts of orange paint = 1.5 x 4 x 2 = 12 cups of orange paint (1 quart = 4 cups, and 1 cup = 8 ounces)
1/2 cup of yellow paint = 0.5 cups of yellow paint
Now, Maisha can add up the total amount of paint she needs:
32 cups of blue paint
3 cups of green paint
12 cups of orange paint
0.5 cups of yellow paint
The total amount of paint is:
32 + 3 + 12 + 0.5 = 47.5 cups
Finally, Maisha can calculate the total cost by multiplying the total amount of paint by the price per cup:
47.5 x $1.50 = $71.25
Therefore, Maisha will pay $71.25 for the paint she needs.
To learn more about multiplication visit:
#SPJ1