I Need Help With 9 And 10Please Help
I Need Help With 9 And 10Please Help - 1

Answers

Answer 1
Answer: 9: the answer is 4 to 13
10: the answer is 6 to 13

Related Questions

What is the value, after 7 years, of a 2014 Ford Mustang that originally cost $25,000.00 if it depreciates at a rate of 8% per year
how do you use equations to solve problems about area of rectangles parallelograms trapezoids and triangles
draw 8 lines that are between 1 inch and 4 inches long. measure each line to the nearest four inch, and make a line plot.
Why do whole numbers raised to an exponent get greater well fractions raised to an exponent get smaller
It takes Sarah 50 minutes to walk to her friend's house 1 3/4 miles away. What is her walking pace in miles per hour?

A function, f(x), represents the distance, in miles, that sarah drives each hour, x. Select the appropriate domain for this situation.A. The set of all positive integers.
B. The set of all real numbers.
C. The set of all real numbers greater than or equal to zero.
D. The set of all integers.

Answers

I would think that the answer is C because her distance is always increasing as long as shes moving, it isn't asking for direction, so no matter if she goes forward then backwards then forwards again she has still traveled that distance, so I believe its C because you can't go negative distance, even if you go backwards

How many cups is 15 pints

Answers


1 pint = 2 cups
2 pints = 4 cups
3 pints = 6 cups
4 pints = 8 cups
5 pints = 10 cups
6 pints = 12 cups
7 pints = 14 cups
8 pints = 16 cups
9 pints = 18 cups
10 pints = 20 cups
11 pints = 22 cups
12 pints = 24 cups
13 pints = 26 cups
14 pints = 28 cups
15 pints = 30 cups

The answer is 30cups.

Pls I need help. I just need to answer. Thx

Answers

I guess you're using the net to find the area.

We have a base of 61.9 square meters and five sides, each a triangle with base 6m and altitude 6m.

A = 61.9 + 5( (1/2)(6)(6) ) = 151.9

Answer: 151.9 square meters

Need help with math's home work1 - increase 235 by 27%
2 - increase 24g by 9%
3 - decrease 1120 of 13.5%
4 - decrease 0.057 by 55%

sally investment of £450 has gone up by 30%, while susies has gone down by 10% from 650. who has got the highest amont of money

Answers

1. The best thing to do is to find out what 1% is. 235/100= 2.35
As you're looking for 27%, you then multiply 2.35*27= 63.45
As you're increasing it, you've then got to add this to the original amount.
235+63.45= 298.45

2. Again, find 1%. 24/100= 0.24
0.24*9= 2.16
24+2.16= 26.16

3. Find 1%. 1120/100= 11.2
As you're looking for 13.5%, you then multiply this by 13.5
11.2*13.5= 151.20
As you're subtracting, you then take this away from the original number.
1120-151.20= 968.80

4. This time, you can find 10%.
0.057/10= 0.0057
0.0057*5.5= 0.03135.
You've then got to subtract this as you're decreasing the number.
0.057-0.03135= 0.02565.

Sally's investment is now worth £585. (Find the 30% and add it on) and Susie's investment is now worth £585 (Find the 10% and subtract). They both have the same amount of money.

Hope this helps :) 

Round 141.999 to the nearest tenth,hundredths,ten,and hundred.

Answers

tenth:142
hundredth : 142
ten:140
hundred:100

Please help!? 5 Stars! :0 :(

Answers


OK.  These problems are easy if you know the quadratic formula,
and they're impossible if you don't.

Here's the quadratic formula:

When the equation is in the form of      Ax² + Bx + C = 0

then                    x =  [ -B plus or minus √(B²-4AC) ] / 2A

I'm sure that formula is in your text or your study notes,
right before these questions.  You should cut it out or
copy it, and tape it inside the cover of your notebook.
Then, you'll always have it when you need it, until
you have it memorized and can rattle it off.

The first question says        3x²  +  5x  +  2  = 0

Is this in the form of             Ax²  +  Bx  +  C  = 0    ?

             Yes !                    A=3      B=5   C=2

             so you can use the quadratic formula to solve it.

            x =  [ -B plus or minus √(B²-4AC) ] / 2A

               =  [ -5 plus or minus √(5² - 4·3·2) ] / 2·3

               =  [ -5 plus or minus √(25 - 24)  ]  /  6

               =  [  -5 plus or minus  √1          ]  /  6

           =        -4 / 6  =  -2/3
and
           =        -6 / 6  =  -1 .    
_______________________________________

The second question says

                                         4x²  +  5x  -  1 = 0

Is this in the form of          Ax²  +  Bx + C = 0  ?

           Yes it is !            A=4     B=5   C= -1  

         so you can use the quadratic formula to solve it.

            x =  [ -B plus or minus √(B²-4AC) ] / 2A

Now, you take it from here.