Charlie bought a 2and 1 half bag of oranges for $3.75.What is the cost of one pound of oranges?

Answers

Answer 1
Answer: Charlie buys 2.5 pounds of oranges for 3.75.

To find out how much he will pay for 1 pound of oranges, use the proportion

2.5/3.75 = 1/x
Cross multiply to get x = $1.50 per pound of oranges.
Answer 2
Answer: Let  number be "x"( the cost of one pound of oranges ) ;
( 2  1 / 2 )x = 3.75 ;
( 5 / 2 )x = 375 / 100 ;
x = ( 375 / 100 )
×( 2 / 5 ) ;
x = 750 / 100 ;
x = $7.50 ;



Related Questions

The nutrition facts label on a container of dry roasted cashews indicates 161 calories is in 28 grams. you eat 9 cashews totaling 12 grams. how many cashews are in one serving?how many cashews are in one serving?
Christina estimates that she will spend $250 on you summer clothes . She actually spends $350 . What is the percent error .
How many times does 12 go into 3
What are three rational numbers between 0.2 and 0.3 (one must be a fraction)?
A bird leaves its nest and travels 14 miles per hour downwind for x hours. On the return trip, the bird travels 4 miles per hour slower and has 6 miles left after x hours.a. What is the distance of the entire trip? milesb. How long does the entire trip take? (In Hours Minutes and Seconds

How many tens are in 20,000 pounds??

Answers

your answer to this is 200

Rectangle ABCD is congruent to rectangle . Which sequence of transformations could have been used to transform rectangle ABCD to produce rectangle ?A.
Rectangle ABCD was rotated 90° clockwise around the origin and then translated 7 units left.

B.
Rectangle ABCD was rotated 90°counterclockwise around the origin and then reflected across the x-axis.

C.
Rectangle ABCD was rotated 90° counterclockwise around the origin and then translated 8 units down.

D.
Rectangle ABCD was rotated 90° clockwise around the origin and then reflected across the y-axis.

Answers

The right answer for the question that is being asked and shown above is that: "B. Rectangle ABCD was rotated 90°counterclockwise around the origin and then reflected across the x-axis." This is the sequence of transformations could have been used to transform rectangle ABCD to produce rectangle

Geometry question, please explain how you got to the answer so that i can do it myself on other questions as well, thanks!

Answers

Answer:

AAS

Step-by-step explanation:

Here is the setting out proof with a - side note:

In Triangle JLM and Triangle JLK

Angle K is equal to Angle M (given) - This is a pair of matching angles

JK = JM (given) - This is a pair of matching sides

Since JL bisects KLM, Angle KLJ = Angle MLJ (Bisect means it cuts it in half, meaning the angle has been divided into two equal parts)  - This is a pair of matching angles.

Therefore, Triangle JLM and Triangle JLK are congruent (AAS) - The reason why we do AAS is because we have two pairs of matching angles and a pair of sides are equal. It is call AAS and not ASA, unknown reason but that is just how it is.

Answer:

AAS

Step-by-step explanation:

< K = < L  (given)

<KLJ = < MLJ ( because  JL bisects < KLM)

JK = JM  (given)

we have 2 equal angles and one equal side with the 2 angles adjacent.

Answer is AAS

I need help with my math hw

Answers

1. C
2. D I’m I’m not completely sure but it’s the only graph that only had one answer per x value

3m-7=8 solve please NEED HELP

Answers

1.) add 7 to both sides

3m = 8 + 7

2.) add 8+7

3m = 15

3.) divide both sides by 3

m = 15/3

4.) divide 15/3

5.) m = 5

Solve for m.

Add 7 to both sides to get 3m=15

Then divide by sides by 3 to get m=5.

The final answer is m=5.

Liam, Sarah and Emily shared some money in the ratio 2:3:5. Liam got £30 less than Sarah. How much money did Emily get

Answers

The number representing Liam's share is 2; for Sarah's share, it is 3. The difference of those is 1, so each 1 unit of share must be £30, the difference between the amount Sarah got and the amount Liam got.

Emily got 5 shares or £30 × 5 = £150.